ایران 'یکی از ده کشور پر مخاطره‌ دنیاست'

حق نشر عکس Thinkstock
Image caption زلزله، سیل، آتش‌سوزی جنگل‌ها، سونامی، گردباد و توفان، رانش زمین، آتشفشان و بهمن از مهمترین بلایای طبیعی هستند

به گفته دفتر کاهش خطر بلایای وزارت بهداشت، ایران یکی از ده کشور مخاطره‌خیز جهان است.

این دفتر چهار مخاطره طبیعی (Natural Disaster) در ایران را به ترتیب شدت و وسعت تلفات، زلزله، سیل، خشکسالی و توفان اعلام کرده است.

گفته شده که ۶۰ درصد مردم ایران که در مناطق کوهستانی و کوهپایه زندگی می کنند و ۴۰ درصد آنها که در دشت، کویر یا سایر نقاط زندگی می‌کنند در خطر ۳۱ مخاطره از ۴۰ مخاطره شناخته شده جهان قرار دارند.

در دنیا خطرسازترین بلایای طبیعی از نظر شدت، به ترتیب سیل، توفان و زلزله و از لحاظ وسعت تلفات زلزله، توفان و سیل هستند.

موسسه اینفورم، که خطر بلایای طبیعی و بحران‌های انسانی را در کشورهای دنیا ارزیابی می‌کند، ایران را در گزارش سال ۲۰۱۵ خود در رده کشورهای بسیار پرمخاطره دنیا قرار داده و رتبه ایران را ۳۳ اعلام کرده است.

حق نشر عکس INFORM

بر اساس این گزارش که ۱۹۱ کشور دنیا را در بر می‌گیرد، هند، پاکستان، افغانستان، ایران، عراق، سوریه و ترکیه در کمربندی قرار دارند که یکی از مخاطره‌خیزترین نقاط دنیا است.

دو منطقه دیگر، بیشتر قاره آفریقا و جنوب‌شرقی آسیا هستند.

بر اساس ارزیابی اینفورم، زلزله و سیل مهمترین مخاطرات در ایران هستند و در مرحله بعد احتمال تعارض و بحران‌های منطقه‌ای، خطر اصلی به شمار می‌روند.

سونامی، بحران‌های انسانی فعلی و خشکسالی هم در رده بعدی قرار دارند.

موسسه پریونشن‌وب، یک موسسه آمار و اطلاعات برای مقابله با بلایای طبیعی، بر اساس آمارهای رسمی ایران و آمارهای بین‌المللی بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۴ ، بالاترین خسارت جانی و خسارت مالی را ناشی از زلزله، سیل و خشکسالی اعلام کرده است.

اما خشکسالی، بیشترین خسارت اقتصادی (مجموع خسارت جانی و مالی) را در این مدت به بار آورده که تقریبا معادل خسارت اقتصادی زلزله و سیل روی هم بوده است.