اظهارات هاکبی درباره تاثیر توافق اتمی بر اسرائیل جنجال آفرید

مایک هاکبی
توضیح تصویر،

آقای هاکبی سیاست خارجی آقای اوباما را "بی مایه ترین در تاریخ آمریکا" توصیف کرد

حزب دموکرات آمریکا از مایک هاکبی نامزد انتخابات ریاست جمهوری از حزب جمهوری خواه خواسته است به خاطر اظهاراتش در مورد توافق اتمی ایران و تاثیر آن بر اسرائیل عذرخواهی کند.

آقای هاکبی گفت که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا درحال بردن اسرائیلی ها به طرف "در کوره" است که ظاهرا اشاره ای به کوره های آدم سوزی در اردوگاه های مرگ نازی ها است.

رئیس کمیته ملی حزب دموکرات گفت که اظهارات آقای هاکبی در ادبیات سیاسی آمریکا جایی ندارد.

او خواستار عذرخواهی آقای هاکبی از جامعه یهودیان شد.

بسیاری از جمهوری خواهان به شدت از توافقی که ایران و قدرت ها (اعضای دایم شورای امنیت و آلمان) در روز ۱۴ ژوئیه در وین به آن رسیدند انتقاد کرده اند. هدف توافق مهار برنامه اتمی ایران در قبال لغو بخش های مهمی از تحریم های اقتصادی علیه ایران است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل این توافق را "اشتباهی تاریخی" و تهدیدی برای بقای کشورش توصیف کرده است.

کنگره آمریکا که هر دو مجلس آن در کنترل جمهوری خواهان است تا روز ۱۷ سپتامبر وقت دارد این توافق را تایید یا رد کند.

آقای هاکبی که زمانی فرماندار ایالت آرکانزا بود در مصاحبه ای که روز شنبه با یک وبسایت محافظه کار انجام شد سیاست خارجی آقای اوباما را "بی مایه ترین در تاریخ آمریکا" توصیف کرد.

او به وبسایت بریتبارت نیوز گفت:‌ "اینکه او به ایرانی ها اعتماد می کند خیلی ساده انگارانه است. او با این کار اسرائیلی ها را به طرف در کوره می برد."

به نظر می رسد اشاره آقای هاکبی به اردوگاه های مرگ نازی ها در جنگ جهانی دوم باشد که میلیون ها یهودی در آنها قتل عام شدند.

او اضافه کرد: "این معامله با ایران احمقانه ترین کار است. دموکرات ها و جمهوری خواهان کنگره و مردم آمریکا باید آن را رد کنند. من تمام متن توافق را خواندم. همه چیز را دادیم رفت. باید جلوی آن را گرفت."

دبورا واسرمن شولتز نماینده فلوریدا در مجلس نمایندگان که ریاست کمیته ملی حزب دموکرات را به عهده دارد گفت که این گونه "تشبیهات سرسری" با هولوکاست غیرقابل قبول است.

او گفت:‌ "مایک هاکبی باید به خاطر بیانیه شدیدا غیرمسئولانه اش، از جامعه یهودیان و از مردم آمریکا عذر بخواهد."

پس از سال ۲۰۰۸ ، این دومین بار است آقای هاکبی برای به دست آوردن نامزدی حزبش در انتخابات تلاش می کند. او از آن زمان در رسانه ها مشغول به کار بوده است.