اولین جلسه دادگاه متهمان حمله به علی مطهری در شیراز به طور غیرعلنی برگزار شد

حق نشر عکس NASIM
Image caption اسفند گذشته، عده‌ای موتورسوار بعد از خروج علی مطهری از فرودگاه شیراز پاشیدن گاز فلفل و پرتاب اشیای مختلف به او حمله کردند

اولین جلسه محاکمه متهمان حمله به علی مطهری، از نمایندگان مجلس ایران که سال گذشته در شیراز اتفاق افتاد، امروز در شیراز برگزار شده است.

مصطفی ترک‌ همدانی، وکیل ‌مدافع آقای مطهری امروز ۱۳ مرداد (چهارم اوت) به خبرگزاری ایلنا گفته است در جلسه اول دادگاه به اتهامات سه نفر از متهمان از جمله مسئول دانشگاه شیراز رسیدگی شد اما فقط یک نفر از این سه نفر در جلسه دادگاه حضور داشته است.

به گفته آقای ترک همدانی، جلسه امروز به صورت غیرعلنی برگزار و نوبت بعدی رسیدگی به این پرونده روز ۲۶ مرداد تعیین شد.

متهمان این پرونده ۱۱ نفر است که در حال حاضر با قرار آزاد هستند. وکیل مدافع آقای مطهری گفته "ما در جلسه امروز برای متهمان پرونده تقاضای مجازات کردیم و از قاضی فرهادی‌پور خواستیم تا دستوردهندگان حمله به موکلم نیز علاوه بر این ۱۱ متهم شناسایی شوند."

روز بیستم اسفند سال گذشته خورشیدی، عده‌ای موتورسوار بعد از خروج آقای مطهری از فرودگاه و حرکت به سوی دانشگاه شیراز برای سخنرانی، این نماینده مجلس را با پاشیدن گاز فلفل و پرتاب اشیای مختلف مورد حمله قرار دادند و شیشه‌های ماشین حامل وی را با سنگ و چوب شکستند.

حق نشر عکس a
Image caption مهاجمان با پرتاب اشیای مختلف شیشه‌های ماشین حامل آقای مطهری را با سنگ و چوب شکستند

مهاجمان، بعد از ورود خودروی حامل آقای مطهری به یک کلانتری، به مدت سه ساعت این کلانتری را محاصره کردند که نهایتا، به لغو سخنرانی او و بازگشتش به تهران انجامید.

آقای مطهری در واکنش به این اتفاقات گفته بود که مقام های دولتی و انتظامی تلاش می‌کرده اند که سخنرانی وی انجام نشود و "غبار ناراحتی و کدورتی بر دل مهاجمانی که برخی از آنها در اطراف کلانتری بودند ننشیند."

او گفته بود: "به رئیس جمهور محترم عرض می‌کنم که فکری به حال استان فارس بکنند و البته نتیجه بده و بستان در معرفی وزیر کشور به مجلس بهتر از این نمی‌شود و این حوادث نتیجه آن تصمیم غلط است."

اظهارات این نماینده مجلس، انتقادی از عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران محسوب می شد که سیاستمداری محافظه کار و از نزدیکان علی لاریجانی رئیس مجلس به شمار می آید.

یک روز بعد از حمله به علی مطهری در شیراز، حسینعلی امیری، معاون وزیر کشور ایران از فراخوانی محمد احمدی، استاندار وقت فارس به تهران برای توضیح در مورد این واقعه خبر داده بود.

آقای احمدی، چندی پیش از سمت خود استعفا داد و دلیل استعفا را تمایل به نامزد شدن در انتخابات مجلس آینده اعلام کرد، ولی برخی رسانه‌ها دلیل اصلی این استعفا را نارضایتی دولت از عملکرد او دانستند.

دولت ایران اواخر تیرماه در میانه اعتراض شماری از محافظه کاران، محمدعلی افشانی را به عنوان استاندار فارس منصوب کرد.