ایران اتهام 'پاکسازی در پارچین' را رد کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption منابع اطلاعاتی غربی در گذشته تصاویر ماهواره‌ای از پارچین منتشر و آنها را محل انفجارهای مرتبط با فعالیت هسته‌ای معرفی کرده بودند

ایران اتهام تلاش برای پنهان کردن شواهد مربوط به اقدامات غیرمجاز هسته‌ای را رد کرده است.

دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل گزارش برخی رسانه‌های خبری آمریکا در مورد اقدام ایران برای پاکسازی سایت نظامی پارچین در تهران را رد کرده و آن را بی اساس دانسته است.

روز گذشته، سایت خبری بلومبرگ‌ویو در گزارشی تحت عنوان "ایران پیشاپیش به پاکسازی سایت هسته‌ای مبادرت کرده است" نوشت که "سازمان‌های اطلاعاتی ایالات متحده شواهدی را در اختیار کنگره این کشور قرار داده‌اند که نشان می‌دهد ایران پس از توافق هسته‌ای با جهان، در روز روشن به پاکسازی سایت نظامی مشکوک خود در پارچین مشغول شده است." این سایت به نقل از "یک نماینده ارشد" کنگره نوشت که این شواهد باعث ایجاد تردید در مورد تعهد ایران به ارائه گزارش کامل ابعاد نظامی احتمالی برنامه اتمی خود در گذشته شده است.

بلومبرگ‌ویو یادآور شده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران اخیرا توافقنامه‌ای را امضا کردند که هدف از آن رفع سوء‌ظن‌های موجود درباره سایت پارچین است. این سایت خبری افزوده است که نگرانی قانونگذاران آمریکایی در مورد پارچین باعث برخورد با آژانس شده است زیرا محتوای این توافقنامه در اختیار آنان قرار نگرفته است. اشاره این سایت به خودداری یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ارائه نسخه توافقنامه با ایران به کمیته روابط خارجی سنای آمریکاست.

بلومبرگ‌ویو گفته است که شواهد کسب شده توسط سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا متکی به تصاویر ماهواره‌ای است و این سازمان‌ها اطلاعات خود را در اختیار برخی از اعضای کنگره قرار داده‌اند و چهار تن از افرادی که این شواهد را دیده‌اند، آن را با بلومبرگ‌ویو در میان گذاشته‌اند. بلومبرگ‌ویو اسامی و سمت این افراد را ذکر نکرده است.

همچنین، شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمریکا نیز به نقل از "یک مقام" دیگر آمریکایی اتهام مشابهی را در مورد اقدامات ایران در سایت پارچین مطرح کرده است.

حق نشر عکس Getty
Image caption آمانو از ارائه نسخه توافقنامه با ایران به کمیته سنای آمریکا خودداری کرد

نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل در بیانیه‌ای، این گزارش را مردود دانسته و گفته است "ادعاهای جدید در رسانه‌های آمریکایی مبنی بر عملیات پاکسازی در پارچین، تکرار همان سناریوهای تکراری و پوسیده‌ای است که در گذشته بارها مطرح شده و هر بار واهی بودن آنها به اثبات رسیده است."

حق نشر عکس AP
Image caption آمانو در سفر به تهران توافقنامه‌ای با ایران امضا کرد اما مقامات ایرانی تاکید داشته‌اند که باید محتوای آن محرمانه بماند

این بیانیه می‌افزاید که منطقه نظامی پارچین گسترده و شامل بخش‌های مختلف نظامی، صنعتی، اداره و مسکونی است و انجام عملیات ساخت و ساز در آن طبیعی و جاری است.

در این بیانیه آمده است که در هفته گذشته، به دلیل نشست جاده در مقابل سد ماملو در جوار پارچین اما بدون ارتباط با این مجموعه، اقدامات مهندسی گسترده ای به منظور ترمیم جاده صورت گرفته که مستلزم تردد ماشین آلات سنگین راهسازی بوده است.

نمایندگی ایران در سازمان ملل در بیانیه خود "لابی عمدتا صهیونیستی" در آمریکا را متهم کرده که با هزینه کردن صدها میلیون دلار، در نظر دارد "فضای مثبت جهانی را که در پی برجام ایجاد شده" تخریب کند و این اقدام را باعث تاسف دانسته است. این بیانیه می افزاید که جمهوری اسلامی "براساس آموزه های دینی و دکترین‌های امنیتی خود، هرگز به دنبال فعالیت‌های نظامی هسته‌ای نبوده و نیست و هیچ گاه به اقدامات غیرمتعارفی دست نزده که اکنون بخواهد با تعجیل آنها را جمع آوری کند."

اتهام فعالیت‌های مشکوک در سایت نظامی پارچین و لزوم بازرسی از آن سال‌ها از جمله مسایل مورد اختلاف بین ایران با آژانس بین‌المللی و در جریان مذاکرات هسته‌ای بوده است. ایران متهم شده بود که در این محل به اقداماتی از جمله آزمایش انفجارهای نیرومندی دست زده که معمولا برای ساخت چاشنی بمب اتمی مورد نیاز است اما ایران هرگونه ارتباط بین پارچین و فعالیت‌های هسته‌ای را رد کرده است.

ایران همچنین اصرار داشته که بازرسی از مراکز فعالیت هسته‌ای و مظنون به ارتباط با این فعالیت‌ها نباید شامل اماکن نظامی و امنیت یاشد.