روزنامه‌های صبح تهران؛ دیپلماسی منطقه‌ای ظریف

سفر محمدجواد ظریف به بیروت و دمشق و گفتگوی جان کری وزیر امور خارجه آمریکا با خبرگزاری رویترز از مهم‌ترین عناوین روزنامه‌های امروز صبح تهران در پنجشنبه ۲۲ امرداد ۱۳۹۴ است.

چرخش به مذاکره در بحران‌های منطقه

حق نشر عکس na

تصاویر دیدار جداگانه وزیر امور خارجه ایران با حسن نصرالله، رهبر حزب الله لبنان و بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در صفحه اول اغلب روزنامه‌های امروز منتشر شده است.

روزنامه ایران هم در گزارشی نوشته که ظریف آستین‌ها را برای کمک به حل مسائل خاورمیانه بالا زده است. سفر به لبنان و پس از آن سوریه موید رویکرد فعال سیاست خارجی ایران است. علاوه بر این سفر ظریف به لبنان در شرایطی که نخست وزیر اسرائیل هنوز با ضربه حاصل از توافق هسته‌ای دست به گریبان است، اهمیت دو چندانی دارد.

جعفر حق پناه، کارشناس مسائل خاورمیانه هم در همین روزنامه نوشته است که این تحرکات دیپلماتیک در حالی افزایش یافته که بحران‌های رو به رشد در یمن، عراق و سوریه یا افغانستان از راه‌های نظامی به سرانجام نرسیده و شاید مسیر دیپلماسی بیش از هر زمان دیگری هموار باشد.

اظهارات در خور تامل جان کری

حق نشر عکس na

گفتگوی وزیر امور خارجه آمریکا با رویترز در روزنامه‌های امروز بازتاب گسترده‌ای دارد و بیشتر هم به نقل از آقای کری، تیتر زده‌اند که اگر از توافق کنار بکشیم، دلار دیگر ارزی قوی در جهان نخواهد بود.

روزنامه کیهان هم که این اظهارات را در خور تامل دیده، گزارش اول و تیتر یک خود را به بررسی این موضوع اختصاص داده است.

به اعتقاد این روزنامه تندرو، اظهارات جان کری در باره بازتر شدن دست آمریکا برای تقابل با ایران، نشان‌دهنده نوع نگاه واشنگتن به توافق بوده و این در حالی است که آمریکا در حوزه‌های مختلف در برابر جمهوری اسلامی شکست خورده و به اهداف خود نرسیده است.

به نوشته این گزارش، برخلاف جریان ذوق زده داخلی که توافق هسته‌ای را سرآغازی برای رابطه با آمریکا عنوان می‌کنند، واشنگتن توافق وین را ابزاری برای تقابل بیشتر با ایران در حوزه‌های دیگر می‌داند.

فصل استیضاح‌های سیاسی

حق نشر عکس na

روزنامه ابتکار در گزارشی تلاش کرده به این پرسش خود پاسخ دهد که در پشت صحنه سوال و استیضاح از اعضای کابینه چه می‌گذرد؟

به نوشته این گزارش پس از استیضاح وزیر آموزش و پرورش که نتوانست نتیجه دلخواه نمایندگان منتقد دولت را رقم بزند، آنها طرح استیضاح سه وزیر دیگر از جمله عباس آخوندی، علی ربیعی و بیژن زنگنه را در دستور کار خود قرار داده‌اند. همچنین طی روزهای گذشته طرح استیضاح وزیر اقتصاد و امور دارایی هم با ۲۵ امضا کلید خورده و قرار است هفته آینده اعلام وصول شود.

به عبارتی در حساس‌ترین مقطع زمانی که چشم همه به اقتصاد است تا ثمرات توافق هسته‌ای در آن نمایان شود؛ زیر پای وزیر خالی است. مسئله وقتی قابل تامل‌تر می‌شود که نگاهی به سوالات، تذکرها و طرح‌های استیضاح در مجلس نشان می‌دهد که اقلیتی در محور تقابل با دولت قرار دارند و بخش عمده‌ای از کاربرد ابزار نظارتی آنها در جهت اغراض سیاسی فردی و جناحی استفاده می‌شود.

بنابه گزارش ابتکار، گمانه‌زنی‌ها حاکیست که چهره‌های منتقد دولت در بهارستان در نظر دارند لااقل یک یا دو گزینه مورد نظر خود را از قطار کابینه پیاده کنند.

دیدار نویدبخش

حق نشر عکس na

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته است که همزمان با شایعه برخورد حذفی با لیست مورد حمایت رئیس دولت اصلاحات، گروهی از اصلاح‌طلبان با دو عضو شورای نگهبان ملاقات کرده‌اند که گروه سیاسی این روزنامه آن را دلگرم‌کننده توصیف کرده است.

به نوشته این گزارش بررسی صلاحیت‌ها، شاید اصلی‌ترین بخش از انتخاباتی باشد که این روزها به آن نزدیک می‌شویم. دیدارهایی که این روزها حول محور اعضای شورای نگهبان می‌چرخد، حکایت از حساسیت‌هایی دارد که رفته رفته با نزدیک شدن به انتخابات بالاتر می‌رود؛ حساسیت‌هایی که بی تاثیر از شایعات هم نیست. اصلاح‌طلبانی که در مرکز پرگار این حساسیت‌ها قرار گرفته‌اند، روزهای پردلهره‌ای را در پیش رو دارند. دلهره از احتمال سختگیری در بررسی صلاحیت‌ها.

این گزارش در ادامه از جمله حاکیست که شمارش معکوس برگزاری دهمین دوره مجلس در حالی آغاز شده که شورای نگهبان کمتر روزی است که پاسخگوی تراوشات ذهنی برخی تندروهای مجلس نباشد که دستور رد صلاحیت برخی افراد را صادر می‌کنند.

نامه خانواده هاشمی، پاسخ اژه‌ای

حق نشر عکس na

روزنامه شرق در گزارشی نوشته است که وقتی مهدی هاشمی برای اجرای حکم حبس به زندان اوین رفت، به نظر می‌رسید غائله م.ه به نقطه پایان خود رسیده باشد. اصولگرایان از این قضیه راضی بودند، حکم دستگاه قضایی بدون اعتراض اجرا شده بود و یکی از ابزارهای حمله به آیت‌الله هاشمی در آستانه انتخابات خبرگان هم از دست آنها خارج شده بود. اما همه چیز دست به دست هم داد تا ورود مهدی هاشمی به زندان اوین، نه پایان ماجرا بلکه آغاز تقابلی دیگر باشد.

این گزارش با شرح واکنش‌های قبلی این ماجرا به نامه دیروز خانواده هاشمی اشاره کرده که از جمله نوشته‌اند به دلیل پرهیز از ایجاد تنش و حاشیه در آستانه اجرای توافق هسته‌ای، سکوت اختیار می‌کنند.

به گزارش شرق نامه انتقادی هاشمی‌ها هم البته بدون پاسخ نماند و چند ساعت بعد از انتشار آن محسنی اژه‌ای به آن واکنش نشان داد و اظهارات مهدی هاشمی را در روزی که به زندان می‌رفت، مجرمانه خواند.

در پایان این گزارش آمده که حالا باید منتظر ماند و دید که هشدار معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه باعث پایان اظهارنظرهای هاشمی‌ها خواهد شد یا تنور این مجادله داغ‌تر خواهد شد.

از منطقه مین گذاری شده عبور کردیم

حق نشر عکس na

محمدصادق جنان‌صفت، در سرمقاله روزنامه تعادل نوشته که واقعیت‌های پس از توافق هسته‌ای ایران در حوزه کسب و کار و اقتصاد کلان هر روز آشکارتر می‌شود. یکی از این واقعیت‌های غیرقابل انکار این بود که مصالحه بزرگ عصای جادویی نیست که آن را بر جسم و تن اشیا بزنیم و آنها تبدیل به طلا شوند.

به اعتقاد سردبیر روزنامه اقتصادی تعادل، مصالحه بزرگ اقتصاد ایران را از منطقه تهدید و خطر دور کرد و در وضعیتی قرار داد که می‌تواند پس از تثبیت شرایط، برای روزهای بهتر طرح و نقشه تهیه کند.

در حالی که منتقدان دولت سعی می‌کنند با هیاهو و ایجاد انتظارات بیش از حد و بزرگ نمایی‌ دولت را در برابر مردم قرار دهند، هوشمندی دولت باید این باشد که با شهروندان بیش از پیش سخن بگوید. نشان دادن واقعیت‌ها هرگز به معنای آن نیست که مردم ناامید شوند و می‌توان تهدیدهای برطرف شده را به آنها یادآور شد.

مطالب مرتبط