وزیر دفاع ایران: به زودی موشک‌های اس ۳۰۰ را از روسیه تحویل می‌گیریم

حق نشر عکس AP

حسین دهقان وزیر دفاع ایران با ذکر اینکه ایران "به زودی" موشک های ضد هوایی اس ۳۰۰ را از روسیه تحویل خواهد گرفت، گفت: "متن قرارداد آماده است و هفته آینده دوستان ما برای امضای قرارداد به روسیه می روند."

سرتیپ دهقان سه شنبه ۲۷ مرداد، با اشاره به لغو واگذاری این موشک ها به ایران در پنج سال پیش گفت: "آنها قطعنامه را بهانه می‌کردند، اما این موضوع نمی‌توانست مانع واگذاری اس ۳۰۰ به ایران شود."

اشاره وزیر دفاع ایران به قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت علیه فعالیت های هسته ای ایران است که فروش هرگونه موشک، تانک‌، خودروی زرهی، توپخانه سنگین، و نیز کشتی‌، هواپیما و هلیکوپتر نظامی به ایران را ممنوع می‌کرد.

در پی صدور این قطعنامه، دیمیتری مدودیف رئیس‌جمهور وقت روسیه، در سال ۱۳۸۹ قرارداد فروش موشک های اس ۳۰۰ به ایران را، که در دوره اول ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد امضا شده بود، لغو کرد. اما بعد از توافق لوزان در فروردین ماه گذشته، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ممنوعیت تحویل اس ۳۰۰ به ایران را برداشت.

با توجه به گذشت چند سال از زمان شروع مذاکران ایران و روسیه برای خرید سیستم موشکی اس ۳۰۰، وزیر دفاع ایران گفته که روسیه، سیستمی که قرار است به ایران تحویل داده شود را روزآمد خواهد کرد.

حسین دهقان همچنین اعلام کرده که ایران به دنبال خرید هواپیماهای جنگنده از روسیه است.

ایران از حدود ۲۵ سال پیش، هیچ هواپیمای جنگنده ای را از کشورهای دیگر خریداری نکرده و نیروی هوایی این کشور، کهنه ترین هواپیماها را در بین نیروهای هوایی خاورمیانه دارد.

دیروز سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در پی مذاکرات خود با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مسکو گفت که با رفع تحریم های هسته ای، کشورش به ایران سلاح می فروشد.

به گزارش رسانه های روسیه، وزرای امور خارجه دو کشور در جریان ملاقات دوشنبه، در مورد فروش موشک های زمین به هوای اس ۳۰۰ به تهران و دورنمای احداث نیروگاه های جدید هسته ای در ایران گفت و گو کردند.

وزارت امور خارجه روسیه، دیروز با صدور بیانیه ای اعلام کرد که محمدجواد ظریف و سرگئی لاورف در مذاکرات خود، همکاری بر سر سوریه، عراق، یمن و مقابله مشترک دو کشور با "داعش و سایر گروه های افراطی" را مهم دانسته‌اند.