ایران نسبت به حمله به ایرانیان در ترکیه ابراز نگرانی کرد

حق نشر عکس fa
Image caption وزارت خارجه پیشتر هم سفیر ترکیه را در ارتباط با حمله به ایرانیان در آن کشور احضار کرده بود

جمهوری اسلامی نسبت به حمله به ایرانیان در ترکیه ابراز نگرانی کرده و خواستار حفظ امنیت آنان شده است.

پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه ایران گزارش کرده است که در واکنش به "حملات صورت گرفته تروریستی" به اتباع ایران و خودروهای آنان در ترکیه، سفیر ترکیه به این وزارتخانه احضار شده است.

براساس این گزارش، مدیرکل مشترک المنافع و قفقاز این وزارتخانه در ملاقات با سفیر ترکیه از ادامه این حملات ابراز نگرانی کرده و خواستار "توجه بیشتر دولت ترکیه به حفظ امنیت وسایل نقلیه و اتباع جمهوری اسلامی ایران" در آن کشور شده است.

براساس این گزارش، سفیر ترکیه بر مسئولیت دولت آن کشور در حفظ امنیت اتباغ سایر کشورها در خاک خود تاکید نهاد و گفت که "ما نیز از شرایط ایجاد شده نگران هستیم و موضوع را با جدیت دنبال می‌کنیم."

به گفته سفیر ترکیه، دولت آن کشور شهروندان خارجی از جمله اتباع ایران را امانتی در دست خود می‌داند و برای حفظ امنیت آنان تدابیر لازم را اتخاذ می‌کند.

پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه ایران یادآور شده است که در پی کشته شدن یک تبعه ایرانی در ترکیه، سفیر این کشور در روز ١٨ مرداد سال جاری به وزارت خارجه احضار و "در مورد ضرورت شناسایی عوامل این حمله، جبران خسارات قربانیان و آسیب دیدگان این حملات و ضرورت اتخاذ تمهیدات لازم برای جلوگیری از تکرار حوادث مشابه یادداشتی به او تسلیم شد."

حق نشر عکس ISNA
Image caption در حمله به اتوبوس ایرانی یکی از سرنشینان آن کشته شد

روز ١٦ مرداد، گزارش شد که در تیراندازی افراد مسلح به یک اتوبوس ایرانی که از مرز بازرگان وارد خاک ترکیه شده بود، کمک راننده اتوبوس زخمی شد و پس از انتقال به بیمارستان درگذشت. این واقعه در مسیر جاده دوغوبایزید به شهر وان در نزدیکی چالدران در شرق ترکیه روی داد.

حدود دو هفته پیش از آن گزارش شده بود که قطار مسافربری آنکارا - تهران هنگام عبور از استان ایغدیر ترکیه با مین برخورد کرده و آسیب دیده اما به سرنشینان آن آسیبی نرسیده است. این واقعه به تعلیق حرکت قطارها در این مسیر منجر شد.

روز ٢١ مرداد نیز گزارش‌هایی از حمله به یک کامیون ایرانی در داخل خاک ترکیه انتشار یافت. در این حادثه کامیون و بار آن در آتش سوخت اما به راننده آسیبی نرسید.

در مورد هویت عوامل حمله به اتباع و وسایل نقلیه ایران در ترکیه و انگیزه آنان اطلاع رسمی انتشار نیافته است. برخی منابع گفته‌اند که این حملات با درگیری‌ بین نیروهای دولتی ترکیه و افراد مسلح حزب کارگران کرد - پ ک ک - بی ارتباط نیست.

در مورد روابط بین پ ک ک و ایران، در سال‌های اخیر، مواردی از عملیات مسلحانه و درگیری افراد گروه پژاک در داخل خاک ایران گزارش شده در حالیکه به گفته برخی کارشناسان، پژاک با پ ک ک مرتبط است. در عین حال، مشخص نیست که آیا دشمنی برخی گروه‌های فعال در منطقه با جمهوری اسلامی با حملات اخیر به اتباع ایرانی در داخل خاک ترکیه ارتباطی داشته یا نه.

مطالب مرتبط