رهبر ایران: تاکید بر ملیت، اهمیت امت اسلامی را کم‌رنگ می‌کند

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، می‌گوید مراسم حج "فرصت واقعی وحدت اسلامی" است و در جریان آن مسلمانان کشورهای مختلف باید تجربه‌هایشان در مسائلی چون "دشمن‌شناسی" را به اشتراک بگذارند.

آقای خامنه‌ای از کسانی که "با انواع روش‌ها از جمله بزرگ کردن مفهوم ملیت، حقیقت و اهمیت امت اسلامی را کم‌رنگ می‌کنند" انتقاد کرده و گفته است: "اگر مردمی قدر اتحاد و همدلی را ندانند خداوند آنها را به بلیه اختلاف و درگیری و خونریزی دچار می‌کند."

رهبر ایران این صحبت‌ها را در جمع عده‌ای از مقام‌ها و کارکنان سازمان حج و زیارت و حدود یک ماه پیش از مراسم حج امسال بیان کرده است.

ایران از اوایل سال جاری خورشیدی و در اعتراض به 'تعرض' به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده، حج عمره را متوقف کرده است.

آیت‌الله خامنه‌ای گفته است "زورگویان جهانی" قصد دارند اسلام را بدنام کنند و "به نام اسلام" دست به خشونت و تفرقه بزنند، اما انتقال "تجربیات" ملت ایران می‌تواند این برنامه‌ها را خنثی کند.

او افزوده است: "البته انتقال تجربیات مفید ملت‌ها به یکدیگر در موسم حج، مخالفانی دارد اما به هر حال باید راه آن را پیدا کرد."

رهبران جمهوری اسلامی بر بیان شعارهای سیاسی در مراسم حج با عنوان "برائت از مشرکین" تاکید دارند که این مساله به مشکلاتی میان ایران و عربستان سعودی منجر شده است.

همچنین مدتی است که جنگ داخلی سوریه و بحران یمن بر روابط میان ایران و عربستان سعودی سایه انداخته است.