وزیر خارجه آلمان: اکتبر به ایران سفر می‌کنم

حق نشر عکس AFP

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان گفته است که در ماه اکتبر سال جاری میلادی (بین ۹ مهر تا ۹ آبان) به ایران سفر خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز آقای اشتاین‌مایر این خبر را در مراسم گشایش یک کنفرانس دیپلماتیک در برلین اعلام کرد اما تاریخ دقیق این سفر را مشخص نکرد.

او سومین وزیر خارجه کشورهای اروپایی حاضر در گروه ۱+۵ است که بعد از توافق هسته‌ای وین به ایران می‌رود.

پیش از این لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه به تهران سفر کرده بود و فیلیپ هاموند، وزیر خارجه بریتانیا هم برای بازگشایی سفارت کشورش در ایران اکنون در تهران است.

وزیر خارجه ایتالیا هم ۲۰ روز پیش به ایران سفر کرد.

بزرگ‌ترین شریک تجاری

تنها چند روز بعد از توافق هسته‌ای ایران، زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و قائم‌مقام صدراعظم آلمان به همراه هیئتی تجاری و صنعتی به تهران رفت.

از زمان اعلام توافق اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی علاوه بر سفر مقام‌های دیپلماتیک، اخبار زیادی از شروع دوباره مذاکرات شرکت‌های تجاری اروپایی با ایران با هدف ازسرگیری روابط بعد از رفع تحریم‌های ایران منتشر شده است.

بر اساس توافق وین، ایران بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای خود را محدود یا معلق می‌کند تا به ازای آن تحریم‌های هسته‌ای علیه تهران لغو شود.

پیش از اعمال تحریم‌های هسته‌ای، آلمان بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران در اروپا بود.

میزان صادرات کالا از آلمان به ایران که در سال ۲۰۰۶ میلادی، ۴.۱ میلیارد یورو برآورد شده بود، در سال ۲۰۱۳ به ۱.۸ میلیارد یورو کاهش یافت.

هر چند که صادرات آلمان به ایران بعد از توافق موقت ژنو در اواخر سال ۲۰۱۳ حدود ۳۰ درصد رشد کرد.

مطالب مرتبط