روحانی در دیدار با وزیر خارجه بریتانیا: نباید در گذشته‌های تاریخی باقی ماند

حق نشر عکس AP

فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه بریتانیا، امروز دوشنبه دوم شهریور در دومین روز سفرش به تهران با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران دیدار کرد.

آقای روحانی در این دیدار با اشاره به سابقه روابط دو کشور گفت: "قضاوت‌های تاریخی یک ملت را نمی‌توان در مدت کوتاهی به سرعت تغییر داد ولی در عین حال معتقدیم که نباید در گذشته‌های تاریخی هم باقی ماند، باید با نگاه به آینده حرکت خود را تنظیم کنیم".

او گفت در شرایط فعلی مسئولان دو کشور وظیفه بزرگتری به دوش دارند تا "روابط را بر مبنای اعتماد متقابل بازسازی کنند و به سطح قابل قبولی برسانند".

فیلیپ هاموند دیروز برای بازگشایی سفارت بریتانیا در ایران، چهار سال بعد از حمله به این سفارتخانه و تعطیلی آن، وارد تهران شد.

سفر دو روزه وزیر امور خارجه بریتانیا که ۴۰ روز بعد از توافق هسته‌ی ایران با قدرت‌های جهانی انجام می‌شود، اولین سفر یک وزیر امور خارجه بریتانیا به ایران در ۱۲ سال گذشته است.

'میراث عمیق بی‌اعتمادی'

آقای هاموند پیش از دیدار با آقای روحانی در گفت‌وگو با برنامه "تودی" شبکه چهار رادیوی بی‌بی‌سی انگلیسی که در داخل بریتانیا پخش می‌شود، گفت که نقش ایران در منطقه خاورمیانه بزرگتر از آن است که در انزوا قرار داده شود، "هر چند نمی‌توان روی مخاطراتی که این کشور می‌تواند برای ثبات منطقه داشته باشد، چشم بست".

به گفته وزیر امور خارجه بریتانیا، با وجود "میراث عمیق بی‌اعتمادی" بین ایران و بریتانیا، دو کشور زمینه‌های مشترکی دارند. او نیاز مشترک به مقابله با گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق و سوریه و همین‌طور متوقف کردن مسیر قاچاق مواد مخدر به اروپا را از جمله این زمینه‌ها خواند.

آقای هاموند گفت که اگر همکاری بر سر زمینه‌های مشترک آغاز شود، صحبت درباره مسائل مورد اختلاف مانند وضعیت حقوق بشر در ایران آسان‌تر خواهد بود.

با وجود این، وزیر امور خارجه بریتانیا در گفت‌وگو با شبکه چهار رادیو بی‌بی‌سی انگلیسی که از لندن انجام شده، تاکید کرد که بریتانیا باید در مذاکرات با ایران با احتیاط پیش برود چون به گفته او علاوه بر سابقه بی‌اعتمادی، اختلاف‌های بسیار اساسی در سیاست‌های دو کشور وجود دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر خارجه بریتانیا با شماری از مقام‌های ایران از جمله علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار کرده است

'رویکرد تا حدی متفاوت در قبال اسرائیل'

آقای هاموند در پاسخ به سوالی درباره "قصد ایران برای نابودی اسرائیل" گفت که این موضع رئیس جمهور سابق ایران بوده است و رئیس جمهور و دولت تازه رویکردی "تا حدودی متفاوت‌‌تر" در قبال اسرائیل دارد.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت که در این موارد باید کشورها را نه بر اساس گفتارشان که بر پایه رفتارشان سنجید.

آقای هاموند علاوه بر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با وزیر نفت، رئیس بانک مرکزی و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران هم دیدار کرده است.

او امروز از اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران هم بازدید خواهد کرد.

روابط دیپلماتیک ایران و بریتانیا از چهار سال قبل که به ساختمان سفارت بریتانیا در مرکز تهران و اقامتگاه دیپلمات ها و کارکنان سفارت در شمال تهران حمله شد، در پایین‌ترین سطح بوده است.

سفارت بریتانیا در خیابان فردوسی و اقامتگاه دیپلماتیک و مرکز فرهنگی بریتانیا در باغ قلهک تهران روز ۸ آذر سال ۱۳۹۰ هدف حمله گروهی از معترضان به سیاست‌های بریتانیا قرار گرفت.

پس از آن، بریتانیا ضمن تعطیل کردن این سفارتخانه، دیپلمات‎‌های خود را به لندن برگرداند و به دیپلمات‌های ایرانی نیز دستور داد که خاک بریتانیا را ترک کنند.

مطالب مرتبط