ماجرای بیلبورد افتتاح سفارت ایران در اسرائیل چه بود؟

حق نشر عکس AFP

چند روز پیش بیلبوردی روی یک ساختمان پنج‌طبقه در مرکز تل‌‌آویو نصب شد که روی آن نوشته بود: "به زودی در این محل افتتاح می‌شود: سفارت ایران در اسرائیل".

کنجکاوی و ناباوری رهگذران از دیدن این بیلبورد که با پرچم ایران و اسرائیل مصور شده بود، به شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها راه باز کرد و همه منتظر بودند ببینند ماجرای این بازگشایی در اوج خصومت دو کشور از چه قرار است.

شماره تلفنی هم روی این بیلبورد بود که در صورت تماس، پیام‌گیر آن از شما می‌خواست برای سفارت ایران در اسرائیل پیغام بگذارید.

بعضی آن را یک اثر هنری انتزاعی می‌دانستند و گروهی می‌گفتند ابتکاری است از ایرانی‌تبارهای اسرائیل برای ترویج صلح و دوستی.

اما دیروز پنج‌شنبه ۲۷ اوت بالاخره این معما حل شد.

بیلبورد افتتاح سفارت ایران در واقع بخشی از برنامه تبلیغاتی فیلمی اسرائیلی است که قرار است به زودی اکران شود.

سازندگان فیلم در بیانیه‌ای اعلام کردند که این بیلبورد به فیلمی کمدی مربوط می‌شود که درور شائول، کارگردان اسرائیلی آن را ساخته است.

اسم این فیلم "فلافل اتمی" است که قرار است روز ۱۰ سپتامبر (کمتر از دو هفته دیگر) در اسرائیل روی پرده برود.

حق نشر عکس Dror Shaul Facebook
Image caption نمایی از فیلم فلافل اتمی (عکس از صفحه فیس‌بوک کارگردان)

آورام پیرچی، تهیه‌کننده فیلم، آن را یک کمدی هجوآمیز توصیف کرده که قصدش تمسخر "نظامی‌گری افراطی" است.

بعد از حل شدن معمای بیلبورد، صدای پیام‌گیر تلفنی این تبلیغ به پیامی به زبان عبری اما با لهجه شدید فارسی تغییر کرده که گوینده آن خود را آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران معرفی می‌کند.

این پیام می‌گوید: "به زودی همه‌تان را می‌فرستیم هوا و دیگر اسرائیلی وجود نخواهد داشت. اما حالا که زنگ زده‌اید خیلی دلخور نشوید. یادداشتی برای خودتان بگذارید که یادتان نرود فیلم فلافل اتمی را ببینید."

روابط ایران و اسرائیل بعد از انقلاب اسلامی به طور کامل قطع شد و ایران اعلام کرد که موجودیت کشوری به نام اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد.

دو کشور از همان ابتدا به دشمنان درجه یک تبدیل شدند و این خصومت در جریان توافق اتمی ایران و قدرت‌های جهانی به اوج رسیده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل سرسخت‌ترین منتقد این توافق در میان رهبران جهان است و با وجود ناکامی در پیشگیری از اعلام آن، همچنان برای جلوگیری از اجرای آن تلاش می‌کند.