ایران ارتباط با اعضای 'گروه مسلح' بازداشت شده در کویت را تکذیب کرد

حق نشر عکس kuwait.mfa.ir
Image caption سفارت ایران در کویت اتهام ارتباط بازداشت شدگان با جمهوری اسلامی را تکذیب کرده است

سفارت ایران در کویت در یک بیانیه مطبوعاتی در روز پنجشنبه، ۱۱ شهریور (۳ سپتامبر)، اظهارات دادستانی کویت در مورد ارتباط اعضای یک گروه بازداشتی مسلح با جمهوری اسلامی را رد کرده است.

دو روز پیش، دادستانی کویت اعلام کرد که ماه گذشته، یک ایرانی و بیست و سه کویتی به دلیل در اختیار داشتن اسلحه و مهمات و ارتباط با حکومت ایران و گروه حزب‌الله لبنان بازداشت شده و سه نفر دیگر در همین ارتباط تحت تعقیب قرار گرفتند اما هنوز ماموران کویتی موفق به دستگیری آنان نشده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دولتی کویت، طبق دستور مقامات قضایی کویت، این افراد تا تکمیل تحقیقات همچنان در بازداشت خواهند بود.

سفارت ایران در کویت در بیانیه مطبوعاتی خود "مراتب ناخرسندی عمیق خود از به میان آمدن نام ایران در یک پرونده داخلی کویت که اساسا در ارتباط با کشف سلاح و مهمات مفتوحه گردیده" ابراز کرده و گفته است که موضوع بازداشت یک تبعه ایران قبل از اینکه از مجاری رسمی به اطلاع این سفارت برسد، توسط رسانه‌ها منتشر شده است.

سفارت ایران در بیانیه خود گفته است که تا کنون هیچ اطلاع رسمی در مورد هویت "فرد ادعایی ایرانی" و جزئیات اتهام او دریافت نکرده و از مقامات کویتی خواسته است امکان دسترسی کنسولی به این فرد را فراهم آورند.

این بیانیه همچنین "برخی رسانه‌های" کویت را به "استمرار تبلیغات منفی" علیه روابط دو کشور متهم کرده و گفته است که اینگونه اتهامات تا کنون در مراجع ذیصلاح اثبات نشده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption وزارت کشور کویت سلاح‌های کشف شده از "باند ترور" را به رسانه‌ها نشان داد

سفارت جمهوری اسلامی افزوده است که "طبیعت روابط ایران و کویت پذیرای اینگونه اتهامات که در کیفرخواست دادستانی کویت آمده نیست و جمهوری اسلامی بر امنیت کلیه کشورهای منطقه تاکید نموده و بر علاقه‌مندی خود در ایفای نقشی سازنده در تحکیم ثبات و آرامش منطقه اصرار می‌ورزد."

دادستانی کویت گفته بود که بازداشت‌شدگان با هدف دست زدن به عملیات خصمانه، با ایران و حزب‌الله لبنان در تماس بوده‌اند و مقادیر زیادی مواد منفجره، اسلحه خودکار، مهمات و تجهیزات شنود در اختیار داشتند و بعضی از آنان دوره‌های آموزش استفاده از اسلحه و مواد منفجره را گذرانده‌ بودند.

تعدادی از بازداشت‌شدگان به عضویت در حزب‌الله لبنان و تبلیغ به نفع این گروه به منظور اخلال در امنیت ملی کویت متهم شده‌اند.

کویت عضو شورای همکاری خلیج فارس، متشکل از کشورهای عرب ساحل جنوبی خلیج فارس است که روابط برخی از آنها با ایران به دلیل تحولات چند سال اخیر منطقه گرم نبوده است.

موصع‌گیری جمهوری اسلامی در سوریه و روابط ایران با دولت به رهبری شیعیان در عراق و به خصوص دولت سابق آن کشور در این زمینه موثر بوده است. بعضی کشورهای عضو شورا، به خصوص عربستان سعودی، حکومت ایران را به حمایت از گروه های شیعه مخالف حکومت بحرین و کمک به حوثی‌های مخالف دولت یمن متهم کرده و این اقدامات را حاکی از برنامه‌ریزی ایران برای گسترش نفوذ خود در کشورهای عرب منطقه عنوان کرده‌اند.

در ماه ژوئن سال جاری، بیست و هفت نفر در بمب‌گذاری انتحاری در یک مسجد شیعیان در پایتخت کویت کشته شدند که باعث افزایش حساسیت نهادهای امنیتی کویت نسبت به احتمال عملیات خرابکارانه و تلاش برای ایجاد شکاف و اختلاف فرقه‌ای در آن کشور شد.

مطالب مرتبط