علی لاریجانی: مجلس در سه چهار هفته آینده در مورد توافق هسته‌ای تصمیم می‌گیرد

حق نشر عکس MEHR

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفته است که توافق جامع اتمی این کشور با قدرت‌های جهانی طبق قانون اساسی در مجلس بررسی و در مورد آن تصمیم‌گیری می‌شود.

آقای لاریجانی که به نیویورک سفر کرده در جمع خبرنگاران گفت که گزارش کمیسیون ویژه بررسی این توافق در سه یا چهار هفته آینده به صحن مجلس ارائه خواهد شد.

او گفت: "در مجلس در مورد این توافق نامه اختلاف نظر وجود دارد و اینجانب شخصا این سند را با وجود اشکالات آن، قابل قبول می‌دانم".

قبلا از آقای لاریجانی نقل شده بود که بررسی توافق جامع اتمی در شورای عالی امنیت ملی انجام خواهد شد و مجلس در مورد آن رأی‌گیری نخواهد کرد.

حسن روحانی، رئیس جمهور و مقامات دولت ایران هم بارها تأکید کرده بودند که نیازی به تصویب توافق اتمی در مجلس نیست و این موضوع به شورای عالی امنیت ملی سپرده شده است.

اما آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دیروز پنجشنبه ۱۲ شهریور (۳ سپتامبر) گفت: "من معتقدم و به آقای رئیس جمهور هم گفته‌ام که مصلحت نیست، مجلس شورای اسلامی از موضوع بررسی برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) کنار گذاشته شود".

او در عین حال هشدار داد که اگر تحریم‌ها علیه ایران رفع نشود، اساسا توافقی در کار نخواهد بود.

رئیس مجلس ایران هم گفته که آمریکا در جریان مذاکرات اتمی در مورد "زمان‌بندی طولانی برای رفع تحریم‌ها و بعضی موارد دیگر" زورگویی کرده است.

آقای لاریجانی در مورد آینده روابط ایران و آمریکا گفت: "همان طور که رهبر معظم انقلاب تأکید کردند، توافق هسته‌ای آزمونی برای آمریکاست و ما بر اساس میزان پایبندی آمریکا به تعهداتش و رفتار آینده این کشور در مورد سایر موارد تصمیم‌گیری خواهیم کرد".