افخم: عربستان به جای بازی‌های خطرناک نظامی، به گفت‌وگو رو آورد

حق نشر عکس AFP

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به اظهارت اخیر وزیر امور خارجه عربستان گفت که این کشور باید "به سیاست کمک به گروه‌های افراطی و تروریست و ایجاد امواج آوارگان در سوریه و عراق و کشتار بی‌حساب مردم بی‌گناه یمن پایان دهد".

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: "جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران‌های منطقه، گفتگو و راه حل سیاسی را بهترین روش می‌داند و مخالف حذف دیگران و سیاست‌های تحمیلی است و به کشور همسایه خود نیز توصیه می‌کنیم به جای بازی‌های خطرناک نظامی به گفتگو روی آورد."

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز جمعه ( سپتامبر (۱۳ شهریور) در یک کنفرانس مطبوعاتی در آمریکا گفت که کشورش از تضمین‌های داده شده از سوی مقامات آمریکایی درباره توافق هسته‌ای با ایران و اینکه این توافق‌نامه کشورهای خلیج فارس را با خطر مواجه نمی‌‌کند، راضی است اما در عین حال از فعالیت های منطقه ای ایران به شدت انتقاد کرد.

وزیر خارجه عربستان سعودی افزود که کشورش بر این عقیده است که این توافق‌نامه با جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی اتمی، به امنیت و ثبات در منطقه کمک می‌کند.

آقای جبیر که پس از دیدار ملک سلمان، پادشاه عربستان با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در واشنگتن با خبرنگاران سخن می‌گفت همچنین اظهار امیدواری کرد که ایران از فرصت بدست آمده استفاده کند و در عین حال از درآمدهایی که به دست خواهد آورد برای توسعه داخلی استفاده کند و از فعالیتهای مخرب در منطقه دست بردارد.

توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهان به تنش در روابط آمریکا و عربستان سعودی منجر شده است. رابطه ایران و عربستان هم در سال‌های اخیر بر سر مسائلی چون اعتراضات بحرین و بحران در سوریه و یمن پرتنش بوده و عربستان نگران است که لغو تحریم‌ها علیه ایران نفوذ این کشور در منطقه را افزایش دهد.

ایران و عربستان بر سر یمن با یکدیگر اختلاف شدید دارند. به دنبال پیشروی نیروهای حوثی در یمن و فرار عبد‌ ربه منصور هادی، رئیس جمهور این کشور، به عربستان سعودی با تشکیل "ائتلاف منطقه‌ای" در حمایت از دولت آقای منصور با حوثی ها در یمن وارد نبرد شده و ایران را به حمایت از آنها متهم کرده است.