رهبر ایران اعضای شورای عالی فضای مجازی و وظایف آن را طی حکمی اعلام کرد

حق نشر عکس khamenei.ir

به گزارش رسانه‌های ایران آیت‌الله علی خامنه‌ای، اعضای جدید شورای عالی فضای مجازی را برای یک دوره چهارساله منصوب کرده است. آقای خامنه‌ای برای آنها ۱۰ وظیفه تعیین کرده است از جمله "سالم‌سازی فضای مجازی" و "تسریع در راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات."

شورای عالی فضای مجازی در سال ۱۳۹۰ با حکم رهبر جمهوری اسلامی ایجاد شد.

بر اساس گزارش‌ها جلسات شورای عالی فضای مجازی در دو سال گذشته بطور مرتب برگزار نشده و همین موضوع بارها با انتقاداتی مواجه شده است.

بشنوید: گفتگو با علی‌اصغر رمضانپور، تحلیلگر مسائل ایران (برنامه چشم اندار بامدادی)

در حکم روز گذشته آیت‌الله خامنه‌ای آمده است که این شورا و "مرکز ملی فضای مجازی وابسته به آن، به‌عنوان نقطه کانونی مواجهه‌ هوشمندانه و مقتدرانه با تحولات پرشتاب این عرصه، برای استفاده از فرصت‌ها و ظرفیت‌ها و مقابله با آسیب‌ها و تهدیدات آن شناخته شده است."

رهبر ایران در حکم خود گفته است که با هدف تحکیم جایگاه "فراقوه‌ای و موقعیت‌محوری و کانونی" این شورای عالی، "شوراهای عالی مصوب در گذشته که موازی این شورا هستند" منحل می‌شوند و "وظایف آن شوراها به شورای عالی فضای مجازی" انتقال پیدا می‌کند.

به گفته رهبر ایران هدف این شورای عالی مجازی "ترویج هنجارها، ‌ارزش‌ها و سبک زندگی اسلامی ایرانی و ممانعت از رخنه‌ها و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در این عرصه و مقابله مؤثر با تهاجم همه‌جانبه فرهنگی و نیز ارتقای فرهنگ کاربری و سواد فضای مجازی جامعه" است.

مقامات ایران بارها درخصوص استفاده از اینترنت و آنچه آنها خطرات استفاده از فضای مجازی برای کشور در عرصه های مختلف می‌نامند، هشدار داده‌اند.

در تازه‌ترین این اظهارات علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، در سخنانی گفت که کشور با چالشهای زیاد فرهنگی و اجتماعی روبرو است.

وزیر ارشاد ایران با اشاره به تحول در دنیای ارتباطات در برنامه "نگاه یک" تلویزیون دولتی ایران (۲۹ اوت/۷ شهریور) گفت: "در دنیایی زندگی می‌کنیم که گسترش ارتباطات و تحولات به سرعت در آن رخ می‌دهد و با گستره ماهواره، فضای مجازی، شبکه‌های اجتماعی و ارتباطی مواجه هستیم و همچنین رفت و آمدهایی که به خارج از کشور صورت می‌گیرد جامعه ما را با چالشهای اجتماعی مواجه می‌کند."

مقامات ایران همچنین تلاش کرده‌اند که در موارد مختلفی از جمله زمان بروز ناآرامیها سرعت اینترنت را کم و یا دسترسی به آن را محدود کنند.آنها همچنین، فعالیت‌های منتقدان و مخالفان دولت در فضای اینترنت را مصداق "جنگ نرم با نظام" و نوعی تلاش برای براندازی حکومت می‌دانند.

در همین رابطه اواخر سال ۱۳۸۹ مقام های انتظامی ایران اعلام کردند که پلیس "فضای تولید و تبادل اطلاعات" (با نام مختصر "فتا")، با هدف "مقابله با جرایم اینترنتی" و "حفاظت از اموال، منافع و اسرار ملی" بر روی شبکه اینترنت، در ایران شروع به کارکرده است.

از سوی دیگر و در تلاش برای کنترل فضای مجازی چند سالی است دولت ایران "اینترنت ملی" را به عنوان راه حل مشکل سرعت و همین طور حمله‌های سایبری مطرح کرده است.

مقامات ایران همچنین تلاش دارند تا هویت کاربران اینترنیت را مشخص کنند و در همین چارچوب کمتر از یکسال پیش (۶ دسامبر ۲۰۱۴ - ۱۵ آذر ۱۳۹۳) محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، گفت که طرحی تهیه شده که با اجرای آن هویت کاربران اینترنت در ایران ثبت می‌شود و کسی نخواهد توانست به طور ناشناس از اینترنت استفاده کند.

وزیر ارتباطات ایران در سخنانی گفت که "با اجرای این طرح و با هویت‌بخشی به کاربران هیچ کاربری نخواهیم داشت که با هویت نامعلوم از اینترنت استفاده کند."

بسیاری از کاربران ایرانی برای دسترسی به اینترنت از راه‌هایی برای دور زدن فیلتر استفاده می‌کنند که در مواردی باعث می‌شود هویت آنها و کامپیوتری که از آن به اینترنت وصل شده‌اند، پنهان شود.

آقای واعظی گفته است با طرح جدید "کاربر با یک تابلو و هویت مشخص از اینترنت استفاده می‌کند و همانطور که شماره تلفن و موبایل به مشترکان هویت می‌بخشد، شماره اینترنت نیز می تواند به کاربری که از این فضا استفاده می کند، هویت بدهد."

وزیر ارتباطاطت ایران در عین حال گفت که "ما در این طرح به هیچ وجه قصد ورود به حریم شخصی افراد را نداریم و تنها جلوی کلاهبرداری‌ها و ورود غیرمجاز در این عرصه فراهم می‌شود."