دبیر اجرایی معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای خواستار تصویب آن از سوی ایران شد

دبیر اجرایی سی تی بی تی گفته ایران باید با تصویب معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای نشان دهد که به دنبال چنین قصدی نیست
توضیح تصویر،

دبیر اجرایی سی تی بی تی گفته ایران باید با تصویب معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای نشان دهد که به دنبال چنین قصدی نیست

دبیر اجرایی کمیسیون مقدماتی پیمان منع جامع آزمایش های هسته ای (سی تی بی تی)، خواستار تصویب این معاهده از سوی ایران شده است.

لاسینا زربو در گفت و گو با خبرگزاری اسوشیتدپرس، گفته است پس از توافق جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ که اوایل تابستان به دست آمده ایران باید با تصویب معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای نشان دهد که به دنبال چنین قصدی (آزمایش هسته ای) نیست.

ایران معاهده منع جامع آزمایش های هسته ای را در سال ۱۳۷۵ امضا کرده اما هنوز آن را به تصویب مجلس شورای اسلامی نرسانده است. بر اساس قانون اساسی ایران، معاهدات بین المللی، باید به تصویب مجلس این کشور برسد.

این پیمان کشورهای عضو را از هرگونه انفجار هسته ای در هر مکانی تحت قلمرو یا کنترل دولت عضو منع می کند. یکی از مهمترین ملزومات اجرای این پیمان استقرار سامانه های نظارت بین المللی از جمله ایستگاه های لرزه نگاری مادون صوت است.

پیمان منع جامع آزمایش های هسته ای در سپتامبر سال ۱۹۹۶ به عنوان یک معاهده چندجانبه به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید و از اواخر سپتامبر همان سال برای امضا در دسترس قرار گرفت.

تاکنون بیش از ۱۶۰ کشور این معاهده را امضا و به تصویب مجالس خود رسانده اند اما برای اجرایی شدن آن لازم است که ۴۴ کشور مشخص آن را امضا و تصویب کنند که از این تعداد هنوز ۸ کشور این اقدام را عملی نکرده اند.

این هشت کشور شامل ایران، آمریکا، مصر، چین و اسرائیل است که معاهده امضا کرده اما به تصویب مجلس خود نرسانده اند و پاکستان، هند و کره شمالی که هنوز این پیمان را امضا هم نکرده اند.

معاهده ۱۸۰ روز پس از امضا و تصویب آن از سوی این ۸ کشور وارد مرحله اجرایی خواهد شد.