سناتورهای جمهوریخواه آماده تلاش دوم برای رد توافق هسته‌ای ایران هستند

نمایندگان جمهوریخواه سنای آمریکا برای دومین بار تلاش خواهند کرد قطعنامه‌ای را علیه توافق هسته‌ای ایران به رأی بگذارند.

میچ مک‌کانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس سنا ساعت‌های اولیه بامداد چهارشنبه ۲۵ شهریور (به وقت ایران) را برای رأی گیری دوباره بر سر "کفایت مذاکرات" درباره قطعنامه مخالفت با توافق جامع هسته‌ای ایران تعیین کرده است.

اگر ۶۰ عضو از ۱۰۰ عضو مجلس سنا به "کفایت مذاکرات" رأی دهند، این قطعنامه باید به رأی گذاشته شود و با توجه به اینکه مخالفان توافق در سنا در اکثریت هستند، تصویب آن قطعی است.

اما نمایندگان دموکرات سنا مثل بار اول مصمم هستند مانع از مخدوش شدن یکی از دستاوردهای مهم سیاست خارجی باراک اوباما شوند.

موافقان توافق در سنا که ۴۲ نفر هستند می توانند مانع از تصویب "کفایت مذاکرات" شوند و با توجه به اینکه بر اساس قواعد کنگره آمریکا، بحث در مورد یک موضوع محدودیت زمانی ندارد، عملا رأی‌گیری در مورد قطعنامه مخالفان را منتفی کنند (به این روش "فیلی باستر" می‌گویند).

هفته گذشته نمایندگان دموکرات سنا با استفاده از همین روش مانع از رأی گیری در مورد قطعنامه مخالفت با توافق جامع هسته‌ای ایران شدند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا این ناکامی جمهوریخواهان را پیروزی دیپلماسی، منافع ملی آمریکا و امنیت جهان توصیف کرد.

در واکنش، جمهوریخواهان فعالیت علیه نمایندگان دموکراتی را که از توافق هسته‌ای حمایت کردند شدت بخشیده‌اند و برخی نهادها هم تهدید کرده‌اند که حمایت خود را از این نمایندگان قطع خواهند کرد.

دیروز کمیته ملی جمهوریخواهان کنگره آمریکا نیز با انتشار چند بیانیه، از نمایندگان دموکراتی انتقاد کرد که از توافق هسته ای ایران حمایت می‌کنند.

توضیح تصویر،

سناتور میچ کانل رهبر اکثریت جمهوریخواه سنا

کیتی مارتین، مدیر ارتباطات این کمیته توافق هسته‌ای با ایران را "خطرناک" خواند و گفت که این توافق امنیت ملی آمریکا و امنیت نیروهای آمریکایی را به خطر می‌اندازد.

علاوه بر این، جمهوریخواهان بر روی قانون جدید تحریم‌های ایران مشغول کارند تا از این طریق ایران را زیر فشار قرار دهند.

پس از تلاش نافرجام برای رای‌گیری قبلی، سناتور میچ مک‌کانل با اظهار تاسف از "کارشکنی" دموکرات‌ها قول داده بود تا این هفته دوباره برای رای‌گیری تلاش کند.

اما سناتور دیک دربین، از سناتورهای ارشد دموکرات پاسخ داده بود: "شما می‌توانید ۱۰ بار دیگر هم خواستار رای‌گیری شوید، چیزی عوض نخواهد شد."

بنا بر توافق کاخ سفید و کنگره، مجالس نمایندگان و سنای آمریکا تا پس فردا (۱۷ سپتامبر) فرصت دارند که در مورد توافق هسته ای با ایران اعلام نظر کنند کنند.

حتی اگر مخالفان بتوانند رأی گیری کنند و اکثریت سنا و مجلس نمایندگان با توافق مخالفت کنند، رئیس جمهور آمریکا با استفاده از اختیارات خود مصوبه آن‌ها را وتو خواهد کرد و مخالفان طرح هم رأی لازم را برای خنثی کردن وتوی آقای اوباما ندارند.