آمانو 'در کمیسیون برجام مجلس ایران حاضر می‌شود'

حق نشر عکس AP
Image caption بار گذشته که مدیرکل آژانس به تهران سفر کرد، چند روز پیش از توافق جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ بود که ۲۳ تیرماه در وین به دست آمد

رسانه‌های خبری ایران می‌گویند که یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز یکشنبه (فردا) برای پاسخ دادن به سئوالات نمایندگان، در کمیسیون برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) مجلس ایران حاضر خواهد شد.

آقای آمانو برای انجام مذاکره با مقام های ایرانی بر سر حل و فصل موضوعات "گذشته و حال" برنامه اتمی ایران که مدیرکل آژانس از آن به عنوان "ابعاد نظامی احتمالی" یاد می کند، وارد تهران می شود.

علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون برجام، پیشتر طی نامه ای از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، درخواست کرده بود که مقدمات حضور آقای آمانور را در این کمیسیون فراهم کند.

در نامه آقای زاکانی که چهارشنبه پیش خطاب به وزیر امور خارجه ایران منتشر شد، آمده بود: "خواهشمند است دستور فرمایید تشریفات لازم جهت دعوت از آقای آمانو به مجلس شورای اسلامی انجام شود تا ایشان علاوه بر حضور در کنگره آمریکا- که دشمن ملت ایران است- با حضور در کمیسیون ویژه بررسی برجام، پاسخگوی سئوالات نمایندگان مردم ایران باشد."

آقای آمانو پیش از این در یکی از جلسات کمیته سیاست خارجی مجلس سنای آمریکا حاضر شده بود و درباره توافق ایران و آژانس به سئوالات سناتورها پاسخ داده بود.

کمیسیون برجام بر اساس گزارش رسانه های ایران ساعت دو بعداز ظهر روز یکشنبه به وقت تهران، میزبان آقای آمانو خواهد بود. خبرگزاری مهر می گوید که آقای آمانو پنج همراه خواهد داشت و در ضمن معاون پارلمانی وزارت خارجه ایران و سفیر این کشور در آژانس هم او را در جلسه کمیسیون برجام همراهی می کنند.

این کمیسیون برای بررسی توافق اتمی ایران و گروه ۱+۵ تشکیل شده و قرار است پیش از ۱۰ مهرماه گزارش بررسی توافق را به هیئت رئیسه مجلس ارائه کند.

بار گذشته که مدیرکل آژانس به تهران سفر کرد، چند روز پیش از توافق جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ بود که ۲۳ تیرماه در وین به دست آمد.

بر اساس توافق صورت گرفته میان ایران و آژانس، قرار است گزارش موضوعات "گذشته و حال" برنامه اتمی ایران روز ۱۵ دسامبر سال جاری میلادی از سوی مدیرکل به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه شود.