مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مجتمع نظامی پارچین بازدید کرد

یوکیا آمانو در سفری یک روزه به تهران رفته است

منبع تصویر، ICANA

توضیح تصویر،

یوکیا آمانو در سفری یک روزه به تهران رفته است

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران از بازدید یوکیا آمانو، دبیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مجتمع نظامی پارچین خبر داده است.

خبرگزاری دولتی ایران این بازدید را "تشریفاتی" توصیف کرده است.

آقای کمالوندی به خبرگزاری ایرنا گفت "یوکیا آمانو در این بازدید، از برخی نقاط کارگاهی این مجموعه که ادعاهای واهی در خصوص آنها مطرح بود، به ویژه روند تعمیر و بازسازی جاده دسترسی به سد ماملو در جوار پارچین که در اثر بارندگی‌های اخیر نشست کرده است نیز دیدن کرد."

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای با تایید خبر این بازدید، آن را "بخشی از اجرای نقشه راه" برای حل و فصل مسائل باقی‌مانده میان ایران و آژانس توصیف کرده است.

در این بیانیه گفته شده است که ترو وارجورانتا، رئیس اداره پادمان‌های آژانس هم در بازید از پارچین حضور داشته است.

مجتمع پارچین و چگونگی بازدید از آن از سوی بازرسان سازمان ملل متحد یکی از مهم‌ترین موارد اختلاف در جریان پرونده هسته‌ای ایران بود.

برخی کشورها ایران را متهم می‌کنند که در پارچین آزمایش‌های مشکوک به ارتباط با تسلیحات هسته‌ای انجام داده است. ایران این اتهام را رد می‌کند ولی به عنوان بخشی از توافق محرمانه خود با آژانس با بازرسی از این مرکز نظامی موافقت کرده است.

پیشتر آژانس در گزارشی گفته بود که به نظر می‌رسد ساخت و سازها در تاسیسات نظامی پارچین، در جنوب شرقی تهران، بعد از توافق هسته‌ای ادامه داشته است.

قبل از آن محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، اتهام‌‌های مربوط به " پاکسازی فعالیت‌های مشکوک هسته‌ای" در سایت نظامی پارچین را رد کرده و آن را "ادعاهای واهی" علیه جمهوری اسلامی خوانده بود.

آقای آمانو امروز یکشنبه ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر) پس از ورود به تهران با وزیر امور خارجه و رئیس جمهور ایران دیدار کرد و سپس در کمیسیون رسیدگی به توافق اتمی در مجلس ایران حضور یافت و به سئوالات نمایندگان عضو این کمیسیون پاسخ داد.