مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در کمیسیون برجام مجلس حاضر شد

حق نشر عکس ICANA

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که صبح امروز یکشنبه ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر) وارد تهران شد، در کمیسیون بررسی توافق جامع اتمی در مجلس ایران حاضر شده تا به پرسش‌های نمایندگان مجلس پاسخ دهد.

خبرگزاری مجلس ایران نوشته است که علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون در نشست با آقای آمانو از عملکرد آژانس انتقاد کرده و گفته است: "ملت ایران و نمایندگان آنان بر این باروند که آژانس بین المللی تاکنون به وظایف ذاتی خود عمل نکرده است".

او گفت که آژانس موظف است به کشورهایی که پادمان را قبول کرده اند خدماتی ارائه کند که در قبال ایران کوتاهی کرده و از جمله در سال ۱۳۸۶ شمسی نتوانسته به تأمین رادیو داروی مورد نیاز ایران کمک کند.

آقای زاکانی گفت: "زمانی سوخت ۲۰ درصد رآکتور تهران رو به پایان بود و وضعیت نامطلوبی داشت، اما آژانس در آن زمان به ما کمکی نکرد".

آقای آمانو در پاسخ گفته است: "در آن سال تلاش خود را برای تسهیل این موضوع انجام دادیم، اما متأسفانه توافق به موقع حاصل نشد و نتوانستیم با کمک کشورهای دیگر موضوع را حل و فصل کنیم... این موضوع ارتباطی با آژانس ندارد".

او در مورد نحوه اجرای پروتکل الحاقی در ایران هم اطمینان داد که این پروتکل "بدون هیچ تبعیض یا مورد ویژه و استثنایی" در مورد ایران اجرا خواهد شد و آژانس در حفاظت از اطلاعات محرمانه جدی خواهد بود.

مدیرکل آژانس پیش از این در یکی از جلسات کمیته سیاست خارجی مجلس سنای آمریکا حاضر شده بود و درباره توافق ایران و آژانس به سئوالات سناتورها پاسخ داده بود.

حق نشر عکس TASNIM
Image caption آقای آمانو در تهران با رئیس جمهور ایران هم دیدار کرده است

آقای آمانو پس از ورود به تهران با حسن روحانی، رئیس جمهور و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد.

گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای آمانو را چهار نفر از معاونان وی در این سفر یک‌ روزه همراهی می‌کنند.

دیروز (شنبه ۲۸ شهریور) برخی از رسانه‌های خبری ایران گزارش کردند که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پس از ورود به تهران برای پاسخ دادن به سئوالات نمایندگان، در کمیسیون برجام مجلس ایران حاضر خواهد شد. علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون برجام، پیشتر طی نامه‌ای از وزیر امور خارجه ایران، درخواست کرده بود که مقدمات حضور آقای آمانو را در این کمیسیون فراهم کند.

روز گذشته همچنین خبرگزاری تسنیم به نقل از بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، گزارش کرد که هدف سفر آقای آمانو اجرایی کردن همکاری‌ها بین ایران و آژانس است. بر اساس این گزارش آقای کمالوندی "ادعای برخی رسانه‌های بین المللی درباره مأموریت سفر یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران را رد کرده است."

کمیسیون برجام برای بررسی توافق اتمی ایران و گروه ۱+۵ تشکیل شده و قرار است پیش از ۱۰ مهرماه گزارش بررسی توافق را به هیئت رئیسه مجلس ارائه کند.

بر اساس توافق صورت گرفته میان ایران و آژانس، قرار است گزارش موضوعات "گذشته و حال" برنامه اتمی ایران روز ۱۵ دسامبر سال جاری میلادی از سوی مدیرکل به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه شود.