'سقط جنین' همسر یک فعال سیاسی ایرانی در پی بازداشت شوهرش

وبسایت‌های حقوق بشری و منتقد حکومت ایران می‌گویند همسر شاپور رشنو، فعال ملی مذهبی که هفته گذشته در خانه‌اش در اندیمشک بازداشت شد، به خاطر شوک ناشی از هجوم ماموران امنیتی به خانه‌شان سقط جنین کرده و جنین سه ماهه‌ای را که حامله بوده از دست داده است.

رضا علیجانی، فعال ملی‌ مذهبی ساکن پاریس، در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی ضمن تایید خبر سقط جنین گفت بازداشت آقای رشنو سه‌شنبه شب هفته گذشته و حدود ساعت دو بعد از نیمه شب (بامداد چهارشنبه ۲۵ شهریور) انجام شده است.

آقای علیجانی گفت در جریان بازداشت‌هایی که هفته گذشته در اندیمشک انجام شده مادر یکی از بازداشت‌شدگان هم سکته کرده است.

هفته گذشته گزارش‌های مختلفی از برخورد قضایی و امنیتی با فعالان سیاسی و مدنی ایران منتشر شد. گفته می‌شود که بازداشت‌های اندیمشک به دست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انجام گرفته است.

عزت‌الله جعفری، فعال ملی مذهبی هم به دنبال این دستگیری‌ها احضار و بازداشت شده است.

برخوردهای قضایی و امنیتی در روزهای اخیر محدود به اندیمشک نبوده است. به غیر از بازداشت‌های هفته گذشته، هادی اقبالی، فعال سیاسی هم برای اجرای حکم هشت سال زندان روانه زندان شد.

در هفته جاری دفتر کار رضا خندان، همسر نسرین ستوده، به حکم دادستانی پلمب شد.

همچنین گزارش شده که سعید شیرزاد، فعال حقوق کودک به ۵ سال زندان محکوم شده است.

رضا علیجانی به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "به نظر می‌رسد بعد از سخنرانی آقای خامنه‌ای که سپاه را مامور رصد کردن اوضاع دانستند، برخورد جدیدی برای ارعاب و بسته کردن فضا شروع شده است."

آقای علیجانی با اشاره به تذکر ۱۲ نماینده مجلس درباره فعالیت "یک باند مخرب در رسانه‌های ایران" گفت: "اینها پس‌لرزه‌های توافق هسته‌ای است. انگار نرمش در بیرون با فشار و سرکوب در داخل همراه است."