روحانی خواهان تذکر دبیر کل سازمان ملل به عربستان شد

حق نشر عکس AP
Image caption رئیس جمهور ایران برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر کرده است

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در دیدار با بان کی‌ مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، از او خواست "وظایف قانونی و انسانی دولت ریاض" را در ارتباط با حادثه مرگبار حج متذکر شود.

آقای روحانی که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده، گفت: "متاسفانه دولت عربستان همکاری لازم را برای رسیدگی به وضع مفقودین، انتقال اجساد و مجروحان انجام نمی دهد."

روز پنج‌شنبه گذشته، هم‌زمان با عید قربان، در حادثه ازدحام زائران در جریان بخشی از مراسم حج در صحرای منا، صدها نفر کشته شدند که بیش از ۱۳۰ نفر از آنها شهروندان ایران هستند.

رئیس جمهور ایران ساعتی بعد از دیدار با بان کی‌مون هم در سخنرانی خود در اجلاس سران توسعه پایدار سازمان ملل متحد، خواهان "بررسی علل و عوامل این حادثه و حوادث مشابه در مراسم حج امسال" شده بود.

حدود دو هفته پیش هم در حادثه‌ای دیگر در مسجدالحرام بیش از ۸۰ زائر کشته شدند که ۱۱ نفر از آنها ایرانی بودند.

_____________________________________

بنابر اعلام رسمی دولت عربستان تا کنون ۷۶۹ نفر در حادثه منا کشته و صدها نفر دیگر زخمی یا مفقود شده‌اند. بر اساس تازه‌ترین آمار ارائه‌شده از سوی سازمان حج و زیارت ایران در این حادثه تا کنون ۱۳۶ زائر ایرانی کشته، ۳۲۵ نفر مفقود و ۱۰۳ نفر مجروح شده‌اند.

_____________________________________

پیش از این هم مقام‌های دولت ایران از همکاری نکردن مسئولان سعودی در زمینه رسیدگی به زخمی‌ها و همین‌طور شناسایی کشته‌شدگان ابراز نارضایتی کرده بودند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بیش از هفتصد نفر از شهروندان کشورهای مختلف در حادثه منا کشته شدند

مقام‌های ایران تقریبا بدون استثنا از "سوء مدیریت" عربستان در وقوع حادثه منا انتقاد کرده‌اند و ضمن تاکید بر لزوم پاسخ‌گویی مقام‌های سعودی ، بعضا خواهان گرفتن مدیریت برگزاری حج از دولت عربستان شده‌اند.

پیشتر مفتی اعظم سعودی حادثه مرگبار حج را خارج از کنترل انسان‌ها دانسته و گفته بود: "قضا و قدر اجتناب‌ناپذیر است". شیخ عبدالعزیز بن عبدالله آل الشیخ در دیدار با ولیعهد و وزیر کشور عربستان گفت که او مسئول آنچه رخ داده نیست چون هر چه در توان داشته انجام داده است.

حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران "عدم مسئولیت‌پذیری سعودی" در حادثه اخیر را غیر قابل قبول خوانده و گفته است: "مقامات سعودی نباید سوء مدیریت کارگزاران مرتبط با اداره مناسک حج را به قضا و قدر ربط دهند".

در واکنشی دیگر ابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور در ایران حادثه منا را "یک جنایت" توصیف کرده و گفته است که ایران به همین دلیل خواهان محاکمه آل سعود در مجامع و دادگاه‌های بین‌المللی خواهد شد.