مجلس ایران با کلیات طرح اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی مخالفت کرد

حق نشر عکس MEHR

نمایندگان مجلس ایران کلیات طرح اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی را رد کردند.

به گزارش خبرگزاری مجلس ایران (خانه ملت)، نمایندگان در نشست علنی امروز یکشنبه ۵ مهر (۲۷ سپتامبر) با ۸۴ رأی مخالف، ۷۴ رأی موافق و ۱۲ رأی ممتنع با کلیات طرح اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی مخالفت کردند.

نمایندگان مخالف طرح می گفتند که تصویب آن مهاجرت غیرقانونی به ایران را تشویق می کند، به مخاطرات مرزی و اختلافات قومی، مذهبی و نژادی دامن می زند و به یک عمل غیرقانونی مشروعیت می دهد.

نماینده وزارت کشور ایران هم با این طرح مخالفت کرد و گفت که تصویب آن باعث تشویق مهاجرت به ایران می شود و برای دولت بار مالی زیادی دارد.

مخالفان طرح می گفتند که در ماده ۹۷۶ قانون مدنی در مورد مشکلات فرزندان مادران ایرانی چاره اندیشی شده است.

بند پنجم این ماده می گوید کسانی که از پدر خارجی در ایران به دنیا آمده اند، اگر پس از هجده سالگی یک سال تمام در ایران اقامت کنند می توانند تابعیت ایرانی بگیرند.

اما موافقان طرح می گفتند که صدها هزار نفر بدون داشتن تابعیت ایران در این کشور زندگی می کنند و از امکاناتی مانند تحصیل محروم هستند که باید تکلیف آنها را هرچه زودتر مشخص کرد.

نمایندگان مجلس ایران چند روز پیش با دو فوریت طرح اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی موافقت کرده بودند.

فرزندان حاصل از ازدواج زن ایرانی با مرد غیر ایرانی نمی‌توانند تابعیت و شناسنامه ایرانی داشته باشند و حقوق شهروندی اتباع ایران را ندارند.

منتقدان می‌گویند که مادران ایرانی هم مثل پدران ایرانی می بایست از حق انتقال تابعیت خود به فرزندانشان برخوردار باشند.

محدودیت تحصیلی و کاری برای آنهایی که ساکن ایران هستند و یا محدودیت ورود به سرزمین مادری و نیاز به گرفتن روادید برای آنهایی که در خارج زندگی می‌کنند از جمله مشکلات کسانی است که مادر ایرانی دارند اما تبعه ایران نیستند.

بیشترین تعداد این افراد، پدر عراقی یا افغان دارند و مادران آنها، زنان ایرانی هستند که در پی جنگ‌های مداوم و بی‌ثباتی در افغانستان و عراق با مردان مهاجر پناهنده به ایران ازدواج کرده‌اند.

بر اساس قوانین ایران، تابعیت ایرانی از طریق مادر منتقل نمی‌شود.

____________________

ماده ۹۷۶ قانون مدنی ایران:

اشخاص ذیل تبعه ایران محسوب می شوند:

۱- کلیه ساکنین ایران به استثنای اشخاصی که تبعیت خارجی آنها مسلم باشد. تبعیت خارجی کسانی مسلم است که مدارک تابعیت آنها مورد اعتراض دولت ایران نباشد.

۲- کسانی که پدر آنها ایرانی است اعم از اینکه در ایران یا در خارجه متولد شده باشند.

۳- کسانی که در ایران متولد شده و پدر و مادر آنان غیر معلوم باشند.

۴- کسانی که در ایران از پدر و مادر خارجی که یکی از آنها در ایران متولد شده بوجود آمده اند.

۵- کسانی که در ایران از پدری که تبعه خارجه است بوجود آمده و بلافاصله پس از رسیدن به سن هجده سال تمام لااقل یک سال دیگر در ایران اقامت کرده باشند، والا قبول شدن آنها به تابعیت ایران بر طبق مقرراتی خواهد بود که مطابق قانون برای تحصیل تابعیت ایران مقرر است.

۶- هر زن تبعه خارجی که شوهر ایرانی اختیار کند.

۷- هر تبعه خارجی که تابعیت ایران را تحصیل کرده باشد.

تبصره- اطفال متولد از نمایندگان سیاسی و قنسولی خارجه مشمول فقره ۴ و ۵ نخواهند بود.

مطالب مرتبط