'ظریف و اوباما در راهروی سازمان ملل دست دادند'

حق نشر عکس ICANA

بی بی سی فارسی دریافته است که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در راهروی سازمان ملل متحد به طور اتفاقی به هم برخورده و برای لحظاتی با هم صحبت کرده اند.

یک منبع نزدیک به هیات ایرانی گفت که دو مقام صبح روز دوشنبه در سازمان ملل به هم برخوردند و لحظاتی گفت و گو کردند.

بهمن کلباسی خبرنگار بی بی سی فارسی در مقر سازمان ملل متحد می گوید که یک مقام ارشد کاخ سفید اکنون این خبر را تایید کرده است.

باراک اوباما و حسن روحانی هر دو صبح دوشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل نطق کردند.

آقای ظریف در جریان مذاکرات ایران و گروه پنج به علاوه یک مذاکرات مفصلی با وزیر خارجه آمریکا داشت اما تصور نمی شود قبلا هرگز با آقای اوباما ملاقات کرده باشد.

این یکی از معدود تماس های یک مقام ارشد ایرانی با رئیس جمهور آمریکا است.

آقای اوباما و آقای روحانی، دو سال قبل، در جریان اولین سفر رئیس جمهور ایران به نیویورک پس از انتخابات ریاست جمهوری با هم تلفنی گفت و گو کرده بودند.

گفته می شود آقای اوباما در آن سفر به آقای روحانی تلفن کرده بود، که درست لحظاتی قبل از آن بود که رئیس جمهور ایران راهی کشورش شود.

دیدار نمایندگان ایران و پنج به علاوه یک

همزمان در نیویورک نمایندگان ایران و گروه پنج به علاوه یک دیدار کرده اند.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای نوشت که جان کری دوشنبه عصر با فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا، لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه، سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه، فیلیپ هموند وزیر خارجه بریتانیا، وانگ یی وزیر خارجه چین، فرانک والتر اشتاینمایر وزیر خارجه آلمان و محمد جواد ظریف دیدار کرده اند.

این دیدار که در مقر سازمان ملل انجام شد اولین ملاقات این گروه از زمان رسیدن به برجام (برنامه جامع اقدام مشترک یا توافق جامع اتمی) در روز ۱۴ ژوئیه بود.

براساس این بیانیه نمایندگان حاضر تازه ترین تحولات مربوط به گام های برداشته شده در جهت اجرای توافق را ارائه کردند و جان کری تاکید کرد که وقتی ایران به تعهدات هسته ای خود عمل کند،‌ آمریکا آماده برآورده کردن تعهدات این کشور برای برداشتن تحریم ها خواهد بود.

طرف ها موافقت کردند که مباحثات را از جمله در سطح کارشناسی برای اطمینان از توانایی ایران در تکمیل نیازمندی های فنی موافقتنامه ادامه دهند.

'قدرت دیپلماسی'

رئیس جمهور آمریکا در نطق صبح دوشنبه به توافق جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ که اوایل تابستان به دست آمد اشاره کرد و گفت این توافق نمونه ای از قدرت دیپلماسی است.

در زمان سخنرانی آقای اوباما، نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد در جایگاه این کشور در صحن مجمع عمومی حضور داشت.

او همچنین گفت آمریکا حاضر است با هر کشوری، از جمله ایران و روسیه همکاری کند تا بحران سوریه را حل کند.

آقای روحانی هم در نطق خود که ساعتی پس از سخنرانی آقای اوباما بود،‌ پیروزی دیپلماسی را ستود و تلویحا از رهبران کشورهای طرف مذاکره ایران قدردانی کرد.

او گفت: "لازم می دانم بر نقش همه مذاکره کنندگان، سران و رهبران دولت های آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، آلمان، چین و جمهوری اسلامی ایران در دسترسی به توافق تأکید کنم. ما تصمیم گرفته بودیم با حفظ اصول خود، فضایی تازه را رقم بزنیم و این کار را کردیم. آنجا که لازم بود جلو رفتیم و آنجا که لازم بود شهامت انعطاف را داشتیم".

آقای روحانی هم گفت که ایران حاضر به کمک به حل بحران سوریه است: "همانطور که در عراق و افغانستان به استقرار دموکراسی کمک کردیم، آماده کمک به دموکراسی در سوریه و یمن هم هستیم."

حق نشر عکس AFP