واکنش ها در ایران به دست دادن ظریف با اوباما

باراک اوباما و محمد جواد ظریف در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با هم روبرو شدند
توضیح تصویر،

باراک اوباما و محمد جواد ظریف در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با هم روبرو شدند

خبر دست دادن محمد جواد ظریف با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در مقر سازمان ملل در نیویورک با واکنش های منفی محافظه کاران در ایران روبرو شده است.

از جمله حمید رسایی از نمایندگان تندرو مجلس در عکسی که در شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر کرد نوشت: "آقای ظریف! با همین دست هم برجام را امضا کردید؟ آقای ظریف اگر به طور اتفاقی با شیطان مواجه شدی چرا به طور اتفاقی راهت را کج نکردی تا دستت را در دستی که به خون مردم ایران و دیگر ملت ها آغشته است نگذاری؟"

منصور حقیقت پور نماینده اردبیل در مجلس هم در گفتگو با فارس گفت: "دست دادن وزیر امور خارجه با وزیر خارجه و رئیس‌جمهور آمریکا اقدام قبیحی است و اینکه ما بخواهیم با آمریکایی‌ها دست بدهیم و با آنها نسکافه بخوریم و این باید در شرایطی اتفاق بیفتد که آنها از ملت ما عذرخواهی کرده باشند."

خبرگزاری رسمی ایرنا گزارش داد که برخورد وزیر خارجه به آقای اوباما تصادفی بود و تلویزیون ایران هم گفت که "کمتر از یک دقیقه طول کشید" و طی آن جان کری وزیر خارجه آمریکا دو معاون آقای ظریف را که در محل حاضر بودند به آقای اوباما معرفی کرد. گفته می شود که برخورد دو مقام در یک مراسم رسمی نهار بوده است.

به گزارش خبرگزاری فارس "شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی کشور" هم در انتقاد از آقای ظریف نوشت:‌ "امروز باید شما پاسخگو باشید که آیا نگاه گرگ و میشی آمریکا به ما تغییر کرده که امروز شاهد گپ و گفتگوی شما با اوباما هستیم. روزی مذاکرات هسته‌ای بهانه شد و امروز قضا و قدر الهی! کاش در همان جا به یاد می آوردید که شما با شیطان بزرگ دست می‌دهید شیطانی که آشکارا به دشمنی با شما افتخار می کند. آقای ظریف به راستی به کجا چنین شتابان؟"

آنها خواستار ادای توضیح آقای ظریف در مجلس شده اند:‌ "در پایان از نمایندگان مجلس می‌خواهیم تا ضمن فراخوان وزیر امور خارجه به مجلس علت این دیدار را از وی سوال کنند و به جناب وزیر یادآوری کنند که وی وزیر جمهوری اسلامی هستند و نه وزیر افکار و باورهای خود. امید است این اقدام مجلس محترم، از قبح شکنی‌های دیگر جلوگیری کند."

محمد حسن آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که "باید تحقیقی صورت گیرد تا معلوم شود چه اتفاقی افتاده."

بنابه این گزارش مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در مجلس گفت که "شاید جمهوری اسلامی خواسته نشان دهد... که ما آماده شروع فصلی تازه هستیم."

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه هم در مصاحبه ای با روزنامه ابتکار گفت: "من باید از محمدجواد ظریف گلایه کنم که چرا به خاطر دست دادن با رئیس‌جمهوری آمریکا از خودش در مقابل تندروها ضعف نشان می‌دهد و می‌گوید این اتفاق کاملا تصادفی بوده؟! مگر ظریف چه گناه و جرمی مرتکب شده‌است که تندروها نسبت به اقدام وی واکنش نشان داده‌اند؟!"

او گفت:‌ "دست دادن وزیر امور خارجه ایران و رئیس جمهوری آمریکا، اقدامی درست و در جهت منافع ملی کشورمان بوده‌ است و من علت عقب‌نشینی ظریف و روحانی مقابل تندروها را متوجه نمی‌شوم."

بی بی سی دوشنبه شب خبر برخورد و دست دادن دو مقام را که یکی از معدود تماس های یک مقام ارشد ایرانی با رئیس جمهور آمریکا است تایید کرده بود.

روسای جمهور دو کشور دو سال قبل، در جریان اولین سفر رئیس جمهور ایران به نیویورک پس از انتخابات ریاست جمهوری با هم تلفنی گفت و گو کرده بودند.

گفته می شود آقای اوباما در آن سفر به آقای روحانی تلفن کرده بود، که درست لحظاتی قبل از آن بود که رئیس جمهور ایران راهی کشورش شود.