ای بی در اشاره به ایران: هزینه معامله هنوز بالاست

شرکت معاملات الکترونیکی ای بی (eBay) در کالیفرنیا می گوید که هرچند ممکن است تحریم های آمریکا علیه بعضی کشورها درحال لغو شدن باشد، خطر معامله با این کشورها هنوز بالاتر از آن است که اجازه چنین معاملاتی را بدهد.

"ای بی" در حساب توئیتر خود در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه شرق چنین نوشته است.

البته "ای بی" از این کشورها نام نبرد اما آشکارا اشاره ای به ایران و کوبا است. بخشی از تحریم های ایران که به برنامه اتمی مربوط است قرار است براساس توافق ایران و قدرت ها (برجام) لغو شود. کوبا هم در پی بهبود روابط با آمریکا به کاهش تحریم ها چشم دوخته است.

ای بی قبلا به خاطر شکستن تحریم ها جریمه شده است.

شرکت پِی‌پَل (PayPal) زیرمجموعه "ای بی" در ماه مارس با پرداخت ۷.۷ میلیون دلار جریمه برای حل و فصل اختلافی با دولت آمریکا به دلیل آنچه نقض تحریم ها علیه ایران، کوبا و سودان خوانده شد، موافقت کرد.

دفتر کنترل دارایی های خارجی در وزارت دارایی آمریکا در روز ۲۵ مارس گفت که پی پل به دقت تحریم ها را رعایت نمی کند تا مانع معامله با افراد و شرکت هایی شود که مشمول تحریم ها علیه ایران، کوبا و سودان هستند.

آن دفتر گفت که تخلفات پی پل طی چند سال تا ۲۰۱۳ ادامه داشت.

پِی‌پَل کار نقل و انتقالات پولی انجام می دهد. این شرکت گفت که به طور داوطلبانه پرداخت های مشکوک را گزارش کرده بود اما افزود که گام هایی برای بهبود رعایت تحریم ها برداشته.

از زمان وضع تحریم‌های گسترده علیه ایران، تمامی شرکت‌های آمریکایی و بنگاه‌های اقتصادی که با نظام بانکی آمریکا سر و کار دارند معاملات پولی خود را با دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اُفَک) هماهنگ می‌کنند.

توضیح تصویر،

پی پل قبلا در ارتباط با ایران، کوبا و سودان جریمه پرداخته بود