سرتیپ حسین همدانی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در سوریه کشته شد

حسین همدانی در حلب کشته شده است

منبع تصویر، tasnimnews

توضیح تصویر،

حسین همدانی در حلب کشته شده است

یکی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در سوریه کشته شده است.

روز جمعه ۱۷ مهر (۹ اکتبر)، پایگاه خبری سپاه پاسداران - پاسدار نیوز - با درج اطلاعیه‌ای اعلام کرد که سرتیپ پاسدار حسین همدانی "از فرماندهان دوران دفاع مقدس و از مستشاران ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و مدافعان حرم در طول سال‌های گذشته که نقش تعیین کننده‌ای در حفظ و حراست حرم حضرت زینب و کمک و تقویت جبهه مقاومت اسلامی در جنگ تروریستی سوریه داشت، عصر دیروز در حین انجام ماموریت‌های مستشاری در حومه شهر حلب به دست تروریست‌های داعشی به شهادت رسید."

در این اطلاعیه آمده است که اخبار تکمیلی و همچنین زمان و محل برگزاری مراسم تشییع و تدفین حسین همدانی در اطلاعیه‌های بعدی اعلام خواهد شد.

حسین همدانی مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران و جانشین قرارگاه امام حسین بود و در زمان اعتراضات نسبت به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، فرماندهی سپاه محمد رسول‌الله، ماموریت حفظ امنیت تهران را برعهده داشت. گفته می‌شود که او نقشی مهم در برخورد با معترضان در جریان تظاهرات روز عاشورا و پس از آن در تهران ایفا کرد.

سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ در پی تغییر ساختار در سپاه پاسداران و تشکیل سپاه‌های استانی در سال ۱۳۸۷ از ادغام لشکر محمد رسول الله و نیروی مقاومت بسیج تهران بزرگ تشکیل شده و در جریان اعتراض‌های خیایانی پس از انتخابات به مقابله با معترضان در تهران پرداخت و شبه‌نظامیان بسیجی که در کنار ماموران نیروی انتظامی در مقابله با معترضان در تظاهرات تهران شرکت داشتند تحت فرماندهی این یگان بودند.

منبع تصویر، Fars

توضیح تصویر،

همدانی در کنار رکن آبادی، سفیر سابق ایران در لبنان و از ناپدیدشدگان حادثه مکه - اتحادیه اروپا همدانی را به اتهام نقض فاحش حقوق مردم ایران تحریم کرده بود

در سال ۲۰۱۱، اتحادیه اروپا سرتیپ حسین همدانی را همراه با شمار دیگری از مقامات جمهوری اسلامی به اتهام نقض فاحش حقوق بشر در ایران و سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم مشمول تحریم‌هایی قرار داد. بر این اساس، وی اجازه ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را نداشت و دارایی او در این کشورها نیز توقیف می‌شد.

حسین همدانی همچنین از امضا کنندگان نامه‌ای است که چند تن از فرماندهان سپاه در جریان تظاهرات دانشجویی تیر ۱۳۷۸ خطاب به محمد خاتمی، رئیس جمهوری وقت نوشتند و گفتند که "کاسه صبر"شان به پایان رسیده است و هشدار دادند که در صورت عدم جلوگیری از ادامه تظاهرات، وارد عمل خواهند شد.

به نوشته خبرگزاری تسنیم، حسین همدانی "از فرماندهان نخبه" سپاه پاسداران بوده که در جریان ناآرامی‌های کردستان در سال های اول پس از انقلاب اسلامی، همچنین جنگ هشت ساله ایران و عراق شرکت موثر داشت. از او به عنوان یکی از بنیانگذاران سپاه پاسداران در منطقه غرب ایران به ویژه استان‌های همدان و کردستان نام برده شده است.

این خبرگزاری از حسین همدانی را یکی از متخصصان جمهوری اسلامی در زمینه عملیات نیروهای منظم (ارتش) با عملیات چریکی گروه‌های شبه‌نظامی دانسته است. احتمالا اعزام او به سوریه نیز با هدف کمک به نیروهای دولتی سوریه در برخورد با گروه‌های شبه‌نظامی صورت گرفته است.

جمهوری اسلامی، همراه با روسیه، متحد اصلی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است و اگرچه برخی منابع غربی از کمک نظامی جمهوری اسلامی به حکومت سوریه و حضور نظامیان ایرانی در جنگ داخلی آن کشور خبر داده بودند، مقامات جمهوری اسلامی تاکید داشته‌اند که این کمک‌ها جنبه عملیاتی نداشته است.

پیش از این هم خبرهایی از کشته شدن چند نظامی جمهوری اسلامی در سوریه منتشر شده بود. منابع رسمی جمهوری اسلامی از این افراد با عنوان مدافعان حرم نام می‌برند ظاهرا به این معنی که انگیزه آنان از حضور در سوریه دفاع از زیارتگاه شیعیان در آن کشور است.

حسین همدانی کتابی هم با عنوان "تکلیف است برادر!" حاوی خاطراتش از عملیات نظامی در غرب ایران به چاپ رسانده که با استقبال رسانه‌های دولتی و محافل نظامی جمهوری اسلامی مواجه شد.

نهادها و مقامات جمهوری اسلامی از جمله حسن روحانی، رئیس جمهوری، به مناسبت کشته شدن حسین همدانی پیام‌های تسلیت فرستاده‌اند.

در یوتیوب بی‌بی‌سی فارسی ببینید: مستند جنگ پنهان ایران در سوریه