واکنش ها در ایران و آمریکا به صدور حکم پرونده رضاییان

یک روز پس از آنکه قوه قضاییه از صدور حکم پرونده جاسوسی خبرنگار واشنگتن پست در تهران خبر داد، این روزنامه و خانواده جیسون رضاییان می گویند هنوز از محتویات حکم این خبرنگار مطلع نشده اند و همزمان تلویزیون ایران اتهاماتی درباره افشای نقض تحریم ها علیه این خبرنگار مطرح کرده است.

علی برادر جیسون رضاییان در بیانیه ای در روز دوشنبه نوشت که خانواده او موفق به تعیین وضعیت پرونده او نشده است.

او گفت: "مادر ما، همسر و وکیل جیسون امروز به دادگاه رفتند تا خواستار رفع ابهام از هرگونه حکمی در پرونده او شوند. اما در تازه ترین گام بی رحمانه در فرآیند منزجرکننده حقوقی که جیسون از زمان بازداشت ۱۴ ماه پیش در معرض آن بوده، با این بهانه که مترجم موجود نیست اطلاعات بیشتری در اختیار آنها گذاشته نشد. در نتیجه ما در این مقطع همچنان در مورد سرنوشت او سردرگم هستیم."

روزنامه واشنگتن پست هم در بیانیه ای محکومیت آقای رضاییان را یک "بی عدالتی خشم آور" توصیف کرد و گفت برای ارائه فوری درخواست تجدید نظر با خانواده او کار می کند.

آقای رضاییان ۳۹ ساله که شهروندی ایران و آمریکا را دارد در ماه ژوئیه ۲۰۱۴ دستگیر شد و پس از چندین ماه حبس بدون محاکمه، به جاسوسی و سایر جرایم متهم شد. جلسات چهارگانه محاکمه او بیش از دو ماه پیش تمام شد.

روز یکشنبه غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضاییه در کنفرانسی خبری گفت:‌ "حکم این پرونده صادر شده که البته قابل اعتراض است و هنوز فرصت مدت زمان اعتراض به پایان نرسیده است."

او گفت که مدت اعتراض از زمان اعلام حکم ۲۰ روز است اما افزود نمی داند که آیا حکم به متهم ابلاغ شده است یا نه.

روزنامه واشنگتن پست ادعاهای جاسوسی طرح شده علیه آقای رضاییان را به شدت تکذیب می کند.

مارتین بارون مدیر واشنگتن پست در بیانیه ای نوشت:‌ "حکم اعلام شده دایر بر گناهکار بودن جیسون رضاییان خبرنگار واشنگتن پست یک بی عدالتی خشم آور است."

او افزود: "عملکرد ایران در تمام طول این پرونده خلاف وجدان بوده، که تصمیم غیرقابل دفاع دادگاه انقلاب در محکومیت یک خبرنگار به جرایم جدی پس از رویه ای مخفیانه، آن هم بدون ارائه هیچگونه شواهدی از تخلف، اوج آن است."

با این حال واشنگتن پست هم نوشت که معلوم نیست آقای رضاییان در ارتباط با کدام اتهامات گناهکار شناخته شده. قبلا گفته شده بود که اتهامات وارده می تواند ۲۰ سال مجازات داشته باشد.

'افشای نقض تحریم ها'

روز دوشنبه تلویزیون دولتی ایران آقای رضاییان را به ارائه اطلاعاتی به آمریکا درباره افراد و شرکت هایی که در دور زدن تحریم های بین المللی به ایران کمک می کردند، متهم کرد.

در گزارشی در وبسایت شبکه خبر جمهوری اسلامی ایران آمده است که آقای رضاییان به اتهام جاسوسی علیه برنامه اتمی ایران و جمع آوری اطلاعات درباره نقض تحریم ها بازداشت شد.

در این گزارش آمده است:‌ "او شروع به افشای هویت افراد و شرکت هایی کرد که تحریم ها را نقض و با ایران همکاری می کردند. اطلاعاتی که رضاییان به آمریکایی ها داد باعث شد بسیاری از ایرانی ها و بازرگانان و شرکت های بین المللی مشمول فهرست تحریم های آمریکا شوند."

واشنگتن پست در گزارش خود نوشت معلوم نیست که آیا ادعاهای تلویزیون ایران منعکس کننده حکم دادگاه است یا نه.

تمایل به مبادله

مقام های ایران طی هفته ها و ماه های اخیر، تلویحا نسبت به مبادله آقای رضاییان و سایر آمریکایی های زندانی در ایران، با ایرانیان زندانی در آمریکا که در ارتباط با نقض تحریم های این کشور محبوسند، ابراز تمایل کرده اند.

حسن روحانی رئیس جمهور ایران حدود دو هفته پیش در مصاحبه با سی ان ان در اشاره به زندانیان ایرانی در آمریکا گفت: "اگر آمریکایی ها گام های مناسب را بردارند و آنها را آزاد کنند، مسلما فضای مناسب باز خواهد شد و شرایط مناسب ایجاد خواهد شد تا ما هر چه در توان داریم و تا جایی که در توان ما باشد برای آزادی فوری آمریکایی های زندانی در ایران بکوشیم."

وزارت خارجه ایران، می گوید که "حدود نوزده ایرانی با ادعای نقض تحریم‌های آمریکا در زندان‌های آن کشور هستند".

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران هم در سفر ماه سپتامبر به نیویورک از 'امکان' تبادل زندانیان ایران و آمریکا سخن گفته بود.

از سوی دیگر در آمریکا، اد رویس رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا هم با اشاره به "نبود هیچ شفافیتی در محاکمه" آقای رضاییان آن را محکوم کرد.

او نوشت:‌ "تنها چیزی که در طول ۱۴ ماه حبس جیسون قطعی بوده، تمسخر حقوق بشر و تمسخر ایالات متحده از سوی حکومت ایران بوده است."

او گفت که "دولت اوباما در جریان مذاکرات اتمی، زمانی که مجهز به اهرم فشار بود، آزادی آقای رضاییان و سایر آمریکایی های زندانی در ایران را تضمین نکرد و اکنون باید تلاش هایش برای آزادی این افراد را دو چندان کند."

وزارت خارجه آمریکا هم می گوید که از نزدیک گزارش ها در مورد محکومیت او را دنبال می کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه گفت که تاکنون تاییدیه ای رسمی در مورد حکم ندیده و افزود که دولت آمریکا خواهان آزادی فوری این خبرنگار است.