ایران عملیات 'مستشاری خود در سوریه را افزایش' می‌دهد

برخی از خبرگزاریهای ایران به نقل از معاون غربی و آفریقایی وزارت خارجه، گزارش کرده‌اند که این کشور درنظر دارد تا اقدامات "مستشاری" خود در سوریه را افزایش دهد.

به گزارش تسنیم، حسین امیر‌عبداللهیان گفته است که کشورش "به اقدامات مستشاری خود برای مبارزه با تروریسم در سوریه شدت بیشتری" خواهد بخشید.

آقای امیر‌عبداللهیان همچنین گفته است: "ما مستشاران نظامی در عراق و سوریه داریم که به‌درخواست دولت‌های این دو کشور در آنجا حضور دارند."

ایران همواره حضور نیروهای رزمی خود در سوریه را انکار می‌کند و می‌گوید که نیروهای ایرانی‌های حاضر در سوریه نقش مستشاری و آموزشی دارند.

در طی هفته گذشته سه فرمانده سپاه پاسداران ایران در سوریه کشته شده‌اند. از جمله سرتیپ حسین همدانی که در اطراف حلب و به گفته سپاه به دست نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) کشته شد.

روز پنج‌شنبه ۱۵ اکتبر (۲۳ مهر) علاءالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در سفر به سوریه گفت اگر دمشق از تهران درخواست نیرو کند، این درخواست بررسی خواهد شد.

عملیات در حلب

همزمان بر اساس گزارشها ارتش سوریه و متحدانش با حمایت هوایی روسیه عملیات گسترده‌ای را برای پس‌گرفتن شهر حلب و مناطق اطرافش از شورشیان آغاز کرده است.

گزارش‌ها حاکی است جبهه اصلی این عملیات که در سه محور آغاز شده، مناطق جنوبی و حومه جنوب غربی حلب، دومین شهر بزرگ‌ سوریه است.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه می‌گوید منطقه‌ای که جنگنده‌های روسیه و ارتش سوریه برای پشتیبانی از عملیات حلب هدف گرفته‌اند، نزدیک جاده‌ای است که مسیر اصلی ارتباط با دمشق، پایتخت سوریه است.

به گفته این سازمان نیروهای ارتش سوریه و متحدانش موفق شده‌اند چند روستا را در حدود ۱۵ کیلومتری جنوب حلب از شورشیان پس بگیرند.

روسیه از دو هفته پیش حملات هوایی خود را به مواضع گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد آغاز کرده است. روسیه می‌گوید گروه موسوم به 'دولت اسلامی' (داعش) را هدف می‌گیرد، اما گفته می‌شود که دیگر گروه‌های مخالف بشار اسد هم مورد حملات روسیه قرار گرفته‌اند.