آمریکا: ایران به کنفرانس سوریه در وین دعوت شد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption در صورتی که ایران به این دعوت جواب مثبت دهد این اولین بار خواهد بود که ایران در نشست صلح سوریه که کشورهای غربی میزبان آن هستند، در کنار مخالفان بشار اسد شرکت خواهد کرد

یک مقام بلندپایه آمریکایی در گفت‌وگو با بی بی سی تایید کرده است که رسما از ایران برای شرکت در نشست مربوط به بحران سوریه در وین دعوت شده است.

این مقام که نخواست نامش فاش شود گفت که این دعوتنامه را آمریکا و روسیه ارسال کرده اند.

مذاکرات درباره آینده سوریه با شرکت آمریکا، روسیه و قدرت های اروپایی و برخی نمایندگان از کشورهای عربی قرار است از دو روز دیگر در وین پایتخت اتریش آغاز شود.

پیشتر جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود:‌ "اینکه می خواهند بیایند یا نه تصمیم رهبران ایران است. برای ما مهم این است که شرکای اصلی در این مباحثات شرکت دارند... ایران می تواند شریکی مهم باشد، اما الان نیست."

در صورتی که ایران به این دعوت جواب مثبت دهد این اولین بار خواهد بود که ایران در نشست صلح سوریه که کشورهای غربی میزبان آن هستند، در کنار مخالفان بشار اسد شرکت خواهد کرد. همزمان با اعلام دعوت ایران به کنفرانس آینده سوریه، محمدجواد ظریف و سرگئی لاوروف وزرای خارجه ایران و روسیه تلفنی درباره وضعیت بحرانی در سوریه رایزنی کردند.

مقام های آمریکایی از ماه سپتامبر که مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برگزار شد ابراز علاقه می کردند از ایران و روسیه برای حل بحران سوریه کمک بگیرند. حسن روحانی رئیس جمهور ایران هم در این زمینه ابراز آمادگی کرد.

رایزنی های دیپلماتیک برای پایان جنگ داخلی سوریه اخیرا بار دیگر شدت گرفته است. وزرای خارجه آمریکا،‌ روسیه، عربستان سعودی و ترکیه روز جمعه در وین دیدار کردند، اما در مورد هیچ گام مشخصی به جز ادامه گفت‌وگوها به توافق نرسیدند.

در هفته های اخیر، حسین امیرعبداللهیان معاون امور عربی وزارت خارجه ایران برای گفت و گو درباره مسائل سوریه در بروکسل با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و در لندن با مقام های وزارت خارجه بریتانیا دیدار کرده بود.

ایران می گوید یک طرح سیاسی چهار ماده ای برای حل بحران سوریه دارد. ایران و روسیه جدی ترین حامیان بشار اسد، رئیس جمهور سوریه هستند.

روسیه در حال حاضر نیروی نظامی خود را برای حمایت از آقای اسد در برابر نیروهای موسوم به دولت اسلامی (داعش) و مخالفان مسلح رئیس جمهور سوریه به کار گرفته است. ایران هم می گوید در هفته های اخیر به شمار نیروهای مستشاری خود در سوریه افزوده است.

____________________________________________________________

رایزنی اوباما و ملک سلمان

همزمان گزارش شد که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با ملک سلمان پادشاه عربستان تماس گرفته است. کاخ سفید نگفت که آیا آقای اوباما سعی کرده درباره مشارکت ایران به عربستان اطمینان دهد یا نه. اما دو رهبر "بر نیاز به همکاری برای مقابله با تهدید مشترک داعش و ایجاد شرایط لازم برای گذار سیاسی در سوریه تاکید کردند." در تحولی دیگر فرانسو اولاند رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان برای بحث درباره سرنوشت پناهجویان سوری که به اروپا سرازیر شده اند در پاریس ملاقات کردند. در ادامه این روز قرار بود آنها در مراسم شامی با حضور بعضی دیگر از مقام های بلندپایه کشورهای غربی و متحدان عرب خود شرکت کنند.

در واشنگتن هم اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا گفت انتظار دارد که عملیات هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه داعش در عراق و سوریه شدت گیرد. به علاوه او گفت که کماندوهای آمریکایی از این پس از "عملیات مستقیم در کارزار نبرد" پرهیز نخواهند کرد.

______________________________________________________________