وزارت کشور: شورای نگهبان کیفیت صندوق های رای انتخابات ۷ اسفند را تایید کرد

حق نشر عکس fars
Image caption احمد جنتی دبیر شورای نگهبان؛ این شورا مسئول نظارت بر انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبر است

وزارت کشور ایران اعلام کرده است که شورای نگهبان، کیفیت صندوق های اخذ رای انتخابات پارلمانی و مجلس خبرگان رهبری را که قرار است ۷ اسفند برگزار شود، تایید کرده است.

حسینعلی امیری، معاون و سخنگوی وزارت کشور ایران امروز ۹ آبان به خبرگزاری تسنیم گفته در این دوره از انتخابات صندوق آرا شفاف است به طوری که وقتی شهروندان برگه رای خود را داخل صندوق می اندازند، برگه آنها قابل مشاهده است اما نوشته روی آن معلوم نیست.

تصویری از صندوق های اخد رای ۷ اسفند منتشر نشده اما آقای امیری در توصیف مشخصات آن گفته تلاش بر این بود که هم محتوای صندوق معلوم باشد و هم اصل مخفی ماندن و خوانا بودن رای محفوظ بماند.

معاون وزارت کشور ایران گفته چند نمونه از این صندوق‌ها را به شورای نگهبان ارسال کردیم و از بین چند نمونه، یک نمونه مورد تأیید قرار گرفت که هم‌اکنون در مرحله تولید انبوه قرار گرفته است.

قرار است از این صندوق ها برای اخذ رای انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در حوزه هایی که رای گیری به صورت دستی انجام می شود، استفاده شود.

در برخی از حوزه ها، رای گیری قرار است به صورت ماشینی انجام شود. شورای نگهبان اعلام کرده قرار است جزئیات این شیوه رای گیری تا اول آذر (حدود سه هفته دیگر) معلوم شود.

این انتخابات، برای تعیین ۲۹۰ کرسی دوره دهم مجلس شورای اسلامی و ۸۶ کرسی دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری است و مطابق قانون تجمیع انتخابات، به طور همزمان برگزار می شود.

پیش از این وزارت کشور ایران که مسئول برگزاری انتخابات این کشور است اعلام کرده بود که هزینه برگزاری انتخابات ۷ اسفند را ۱۶۰ میلیارد تومان پیش بینی می‌کند.