روایت امیرعبداللهیان از اختلاف ظریف و وزیر خارجه عربستان در اجلاس وین

حق نشر عکس Getty
Image caption وزرای خارجه ایران و عربستان در اجلاس هفته گذشته وین حضور داشتند

حسین امیرعبداللهیان، معاون امور عربی وزارت خارجه ایران که هفته گذشته همراه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در کنفرانس آینده سوریه در وین شرکت کرده بود، جزئیاتی از اختلافات آقای ظریف و عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان را توضیح داده است.

آقای امیرعبداللهیان امروز ۱۱ آبان در گفت و گو با العالم شبکه عربی زبان تلویزیون رسمی ایران درباره آقای الجبیر گفته "مشکل اساسی او این بود که اولا از روند دموکراتیک حمایت نمی‌کرد و اصرار داشت این جلسه به جای مردم سوریه در خصوص سرنوشت رئیس جمهور قانونی سوریه یعنی آقای بشار اسد تصمیم بگیرد... وزیر خارجه جمهوری اسلامی صراحتا با این موضوع در جلسه مخالفت کردند."

معاون وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به سئوال درباره "درگیری لفظی" وزرای خارجه ایران و عربستان در نشست وین گفته است "متاسفانه عادل الجبیر، در حوزه سیاست خارجی عربستان سعودی، رفتارهای غیرمتوازنی از خود بروز می دهد که در شأن یک وزیر خارجه نیست".

به گفته آقای امیرعبداللهیان، آقای الجبیر "پس از آنکه در ارائه استدلال منطقی از خواسته هایش از این جلسه ناتوان ماند و پس از آن که مشاهده کرد جمهوری اسلامی ایران با استدلال های منطقی، پیشنهادات خود را در بیانیه پایانی گنجاند، شروع به مطرح کردن ادعاهایی بی اساس و کذب کرد که برای چندمین بار در سطح رسانه‌ای مطرح می‌شد. او مدعی دخالت ایران در برخی کشورهای منطقه شد. دکتر ظریف، در واکنشی صریح، پاسخی محکم به ایشان داد و همچنین شواهدی از اقدامات نادرست عربستان سعودی را بیان کرد."

حق نشر عکس alalam
Image caption معاون وزارت خارجه ایران به شبکه العالم گفته کشورش به شرط اینکه مذاکرات درباره سوریه به دنبال یافتن راه حل سیاسی بحران این کشور باشد، در جلسه بعدی آن هم شرکت می کند

عربستان خواهان کناره‌گیری بشار اسد از قدرت، تهیه یک قانون اساسی جدید و برگزاری انتخابات جدید در سوریه است. این کشور می‌گوید که با کناره‌گیری آقای اسد، باید یک دولت انتقالی با اختیارات کامل در سوریه قدرت را در دست بگیرد، اما ایران می گوید که بشار اسد رئیس جمهور قانونی سوریه است و تصمیم گیری درباره آینده این کشور فقط حق مردم سوریه است.

یک روز پیش از این، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به درخواست سعودی ها در ارتباط با سوریه و تعیین تکلیف برای آینده این کشور گفته بود که چنین درخواستی را حتی عربستان سعودی که "مرتجع ترین و قرون وسطایی ترین حکومت هاست" هم درباره خودش قبول نخواهد کرد.

روابط ایران و عربستان سعودی طی ماه های اخیر به خصوص پس از حادثه منا و کشته شدن شمار زیادی از زائران ایرانی، رو به سردی بیشتر رفته است.

معاون وزیر امور خارجه ایران گفته که عربستان سعودی در انجام گفت و گوهای فراگیر بین ایران و شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس "اخلال می کند". آقای امیرعبداللهیان گفته "ما بارها در گفت و گوهای صریح دیپلماتیک به مقامات سعودی گفتیم که چرا شما از گفت و گو می گریزید و فرار می کنید."

او گفت که ایران به عربستان توصیه می کند که "مسیر توسل به زور در برخی از کشورهای منطقه را تبدیل به مسیر گفت و گو" و "از قواعد همسایگی و برادری با جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به صلح و ثبات پایدار در کل منطقه استفاده کند."

ایران به عنوان یکی از حامیان کلیدی آقای اسد در اجلاس اخیر برای اولین بار به گفت گوها درباره آینده سوریه دعوت شد. معاون وزارت خارجه ایران گفته که کشورش به شرط اینکه این مذاکرات به دنبال یافتن راه حل سیاسی بحران سوریه باشد، در جلسه بعدی آن هم شرکت می کند.