پدر شهرام امیری: بیش از یک سال است که از پسرم بی‌خبریم

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

پدر شهرام امیری، کارشناس هسته‌ای ایران که در سال ۱۳۸۸ به آمریکا منتقل شده بود و سال بعد به ایران بازگشت، می‌گوید که آخرین بار در مهرماه سال گذشته با پسرش دیدار کرده و بیش از یک سال است که خبری از او ندارد.

پدر آقای امیری به بی‌بی‌سی فارسی گفت که برای پیگیری وضع پسرش به دفتر رهبر جمهوری اسلامی و قوه قضائیه مراجعه کرده، اما موفق نشده جواب روشنی بگیرد.

او می گوید که کمیسیون اصل نود مجلس در نامه ای به آنها اعلام کرده بود که آقای امیری مشمول "رأفت اسلامی" خواهد شد، اما سایر نهادها گفته اند که این نامه را قبول ندارند.

مقامات ایران می گفتند که شهرام امیری، کارشناس هسته ای ایران بوده که در خردادماه سال ۱۳۸۸ در جریان سفر حج در عربستان "ربوده" شده است.

تصور می شد که او اطلاعات را در مورد برنامه اتمی ایران به مأموران اطلاعاتی آمریکایی داده است، هرچند خود او پس از بازگشت به ایران گفت که پژوهشگر فیزیک بهداشت در دانشگاه مالک اشتر بوده و اطلاعاتی از برنامه اتمی ایران نداشته است.

در دورانی که آقای امیری در آمریکا به سر می برد، چند ویدیو از او منتشر شد که در آنها ادعاهای متناقضی مطرح می کرد.

او در یکی از این ویدیوها گفت که توسط مأموران سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و عربستان سعودی ربوده شده و به آمریکا منتقل شده است، اما در ویدیوی دوم گفت که آزادانه در آریزونای آمریکا زندگی می کند، هرچند در ویدیوی سوم ادعا کرد که از دست ربایندگانش گریخته است.

در آن زمان شایعاتی در مورد تحت فشار قرار گرفتن اعضای خانواده او در ایران منتشر شد، اما این شایعات هرگز تأیید نشد.

آقای امیری روز ۲۴ تیرماه سال ۱۳۸۹ به ایران باز گشت و تعدادی از مقامات دولتی از جمله حسن قشقاوی، معاون وقت وزیر امور خارجه ایران در فرودگاه از او استقبال کردند.

حق نشر عکس FARS
Image caption مقامات ایران در فرودگاه از آقای امیری استقبال کردند

او در یک کنفرانس خبری گفت که در شهر مدینه و در مقابل هتلش ربوده شده است.

اما سخنگوی وزیر امور خارجه آمریکا در آن زمان گفته بود: "اعمال آقای امیری، ویدیوهایی که منتشر کرد و رفتنش به دفتر حفاظت منافع ایران به روشنی ثابت می کند که او بر خلاف میلش در آمریکا نگاه داشته نمی شد. او آزادانه به این کشور آمد، آزادانه اینجا زندگی کرد و آزادانه انتخاب کرد که به ایران بازگردد."

گفته می شود که آقای امیری پس از بازگشت به ایران بازداشت شده و هنوز در بازداشت به سر می برد.

پدرش می گوید که تا مهرماه سال گذشته، مأموران امنیتی تلفنی با اعضای خانواده او در مکانی در تهران قرار می گذاشتند و سپس آنها را با اتوموبیلی که پنجره هایش پوشیده شده بود به ساختمانی می بردند که شهرام امیری را هم با چشم بند به آنجا می آوردند و آنها می توانستند ملاقات کنند.

پدر آقای امیری می گوید: "به بیت رهبری رفتیم، گفتند به ما مربوط نمی شود و به قاضی مربوط می شود... به قاضی مراجعه کردیم، اما شماره پرونده یا جواب درستی به ما نمی دهند".

مطالب مرتبط