اعتراض در چند شهر ترک‌نشین ایران به یک برنامه تلویزیونی

گزارش‌ها حاکی است که در پی نمایش یکی از بخش‌های برنامه تلویزیونی "فیتیله" و اعتراض ترک‌های ایران به آن، امروز دوشنبه ۱۸ آبانماه گروهی از معترضان در شهرهای مختلف از جمله تبریز، ارومیه، زنجان و اردبیل تجمع کرده‌اند.

در بخشی از این برنامه که برای کودکان تهیه و پخش می شد، در آیتمی نمایشی درباره مسواک زدن، شخصیت‌های نمایش ترکی حرف می‌زنند که توهین به ترک ها تلقی شده است. پخش برنامه فیتیله متوقف شده و رئیس سازمان رادیو تلویزیون ایران بابت پخش این برنامه عذرخواهی کرده و گفته است که مسئولان پخش آن توبیخ و تنبیه خواهند شد. (اینجا و اینجا بیشتر بخوانید)

گزارش ها از تبریز حاکی است که بازار قدیمی، بازار امیر، تیمچه مظفریه و تیمچه‌های اطراف بازار سنتی تبریز از ظهر امروز تعطیل شده است و معترضان در بخش های مختلف شهر از جمله خیابان آبرسان تجمع کردند.

همچنین براساس گزارش های دریافتی، نیروهای امنیتی برای متفرق کردن گروهی از معترضان، از گاز اشک آور استفاده کرده اند.

گزارش هایی از درگیری میان مأموران و معترضان منتشر شده و گفته شده که در فلکه "قونقا باشی" تبریز یک ماشین پلیس توسط معترضان به آتش کشیده شده است.

بعضی گزارش ها از بازداشت عده ای از معترضان حکایت دارد.

توضیح تصویر،

حضور گسترده نیروهای امنیتی

معترضان در ارومیه هم در مقابل دانشگاه این شهر تجمع کردند. شرکت کنندگان در این تجمع پلاکاردهایی در اعتراض به "نژادپرستی" و تبعیض علیه ترک ها در دست داشتند.

زنجان نیز یکی دیگر از شهرهایی است که معترضان در آن در مقابل یکی از سینماهای این شهر تجمع کرده و دست به اعتراض زدند.

حضور نیروهای امنیتی در این اعتراضات مشهود بوده است.

موضوع بی‌احترامی به اقوام، فرهنگ‌ها، زبان‌ها و مذاهب متنوع مردم ایران و یا توهین‌های نژادپرستانه در برنامه‌های مختلف رادیو و تلویزیون دولتی در سال‌های اخیر بارها حساسیت برانگیز و سبب اعتراض گسترده به خصوص در شبکه‌های اجتماعی شده است.

______________________________________________________________________

نظر شما چیست؟

اگر از این تجمعات اعتراضی در هر یک از شهرهای ترک زبان ایران مشاهده ای دارید، می توانید روز سه شنبه ۱۹ آبان ماه در برنامه زنده "نوبت شما" شرکت کنید. در این برنامه علاوه بر مشاهدات شما از تجمعات و خواسته های معترضان، می پرسیم فکر می کنید دلیل حساسیت به برنامه های طنزی که در آنها گاهی از لهجه قوم یا گروه خاصی از مردم ایران استفاده می شود چیست؟

به نظر شما برنامه سازان باید بیش از پیش در تهیه برنامه های طنز ملاحظات قومی و زبانی را مد نظر داشته باشند، یا اقوام مختلف باید تحمل شان را در زمینه طنز بالا ببرند؟ عکس، ویدیو و نظرهای خود را می توانید علاوه بر ایمیلshoma@bbc.co.ukبه تلگرام بی بی سی به آدرسtelegram.me/bbcshoma هم بفرستید.

_____________________________________________________________________