شبکه اجتماعی 'شاد' برای دانش‌آموزان ایرانی تاسیس می‌شود

حق نشر عکس Getty
Image caption برای دانش‌آموزان و والدینشان برنامه‌های برای آشنایی با 'آسیب‌های فضای مجازی' در نظر گرفته شده است

وزارت آموزش و پرورش ایران می‌خواهد تا پایان سال جاری خورشیدی یک شبکه اجتماعی مجازی برای دانش‌آموزان راه بیندازد. نامی که برای این شبکه اجتماعی در نظر گرفته شده "شاد" (حروف اول عبارت شبکه اجتماعی دانش‌آموزان) است.

حمیدرضا کفاش، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، گفته است این وزارتخانه با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طرح مشترکی امضا کرده است و امیدوار است این شبکه تا پایان سال ۱۳۹۴ راه اندازی شود.

آقای کفاش در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا به آسیب‌های رسانه‌های جدید و شبکه‌های اجتماعی اشاره کرده، اما گفته: "سیاست آموزش و پرورش سیاست مقابله و فرار نیست، بلکه حضور و مشارکت فعال در این عرصه را مدنظر داریم."

او چندی پیش هم گفته بود: "با توجه به فراگیر شدن استفاده از این شبکه‌ها ما نمی‌توانیم از حضور دانش آموزان در فضای مجازی جلوگیری کنیم و باید در این حوزه حضوری فعال و مثبت داشته باشیم."

راه انداختن سرویس‌های ایرانی رقیب سرویس‌های جاافتاده اینترنتی یکی از سیاست‌هایی است که در سال‌های گذشته در ایران دنبال شده است. راه انداختن "ایمیل ملی" و همچنین سرویس‌هایی مشابه یوتیوب و شبکه‌ای مشابه فیسبوک از این جمله است.

معاون پرورشی وزارت آموزش و پرورش گفته برای معلمان، دانش‌آموزان و والدین آنها آموزش‌هایی درباره فضای مجازی و آسیب‌های آن در نظر گرفته شده است.

او همچنین گفته است: "ما سعی می‌کنیم دانش آموزان را با ابعاد مثبت فضای مجازی آشنا و به وبلاگ نویسی، ایجاد نشریات الکترونیکی و حضور فعال در فضای مجازی تشویق کنیم."