'دستور قالیباف برای جمع‌آوری' شمایل‌های سیاسی در متروی تهران

حق نشر عکس seratnews.ir
Image caption محمد بهشتی با مسلم بن عقیل مقایسه شده است

روزنامه شرق از قول یک مقام شهرداری تهران نوشته است که محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، دستور داده است شمایل‌های مذهبی-سیاسی که در آن چهره‌های جمهوری اسلامی کنار شخصیت‌های تاریخی در جنگ کربلا قرار گرفته بودند، از متروی تهران جمع‌آوری شوند.

این تابلوهای تبلیغاتی در ماه محرم، که شیعیان برای حسین بن علی عزاداری می‌کنند، با عنوان "صحابه حسینی - صحابه خمینی" و شعار "جهاد ادامه دارد" در ایستگاه‌های متروی تهران نصب شدند.

در این تابلوهای تبلیغاتی، شخصیت‌های جمهوری اسلامی با شخصیت‌های تاریخی که گفته می‌شود در نبرد کربلا با یزید جنگیدند مقایسه شده‌اند.

به عنوان نمونه محمد بهشتی در کنار مسلم بن عقیل قرار گرفته و حسین همدانی، که به تازگی کشته شد، در کنار حبیب بن مظاهر. در یکی دیگر از این تابلوهای تبلیغاتی طیب حاج‌رضایی با حر بن یزید ریاحی مقایسه شده است.

شرق با عیسی علیزاده، رئیس سازمان زیباسازی شهرداری، مصاحبه کرده است و آقای علیزاده درباره این مجموعه شمایل‌ها گفته است که "واکنش‌ها به این تبلیغ مفهومی بسیار بد بود."

حق نشر عکس seratnews.ir
Image caption مقایسه مرتضی آوینی با زهیر بن قین، از یاران امام حسین در واقعه کربلا

رئیس سازمان زیباسازی شهرداری به شرق گفته است [این تبلیغات] "واکنش شخص شهردار تهران را به همراه داشت. تا جایی که من هم می‌دانم، دستور جمع‌آوری فوری این تبلیغات را داده‌‌اند اما شرکت مترو به دلایلی همچون طولانی‌بودن پروسه جمع‌آوری، هنوز این تبلیغات را در فضاهای مترو حذف نکرده است."

پیش از این، نمایش دادن باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در لباس شمر و همچنین استفاده از مجموعه تابلوهای "صداقت آمریکایی" در حین مذاکرات ایران و آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای ایران، واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت.

مطالب مرتبط