خدمه لنج ربوده‌شده ایرانی 'دزدان دریایی سومالی را کشتند و گریختند'

رسانه‌های سومالی گزارش داده‌اند که خدمه یک لنج ماهیگیری ایرانی که چند روز پیش به دست دزدان دریایی ربوده شده بود، ربایندگان خود را کشته‌ و فرار کرده‌اند.

گزارش خبرگزاری فرانسه هم به نقل از شاهدان و ماهیگیران محلی حاکی است که این لنج بعد از "تیراندازی شدید" و کشته شدن چند دزد دریایی آزاد شده است.

هفته گذشته یک لنج ماهیگیری ایرانی با ۱۵ خدمه در آب‌های ساحلی شهر ایل در شمال سومالی ربوده شده بود.

به گزارش رادیو شابله در سومالی سرنشینان لنج ربوده شده موفق شده‌اند با دسترسی به چند "سلاح کوچک" دزدان دریایی، و با غافلگیر کردن آنها در هنگام خواب به سویشان تیراندازی کنند.

بنا بر این گزارش در این درگیری که در آب‌های هراردیری در شمال سومالی رخ داده، خدمه لنج سه دزد دریایی را کشته و چهار نفر دیگر را با خود برده‌اند.

اما خبرگزاری فرانسه به نقل از یک شاهد محلی گزارش داده است که هفت دزد دریایی در این تیراندازی کشته و دو نفر دیگر به شدت مجروح شده‌اند.

دزدان دریایی پیش از این هم بارها به لنج‌ها و کشتی‌های ایرانی در سواحل سومالی حمله کرده‌اند.

اواخر اسفند گذشته دو شناور دیگر ایرانی ربوده شدند که سرنشینان یکی از آنها موفق شدند اواسط تابستان فرار کنند اما گفته می‌شود کشتی دوم با ۲۶ خدمه همچنان گروگان دزدان دریایی است.

آب‌های سومالی نسبت به زمان اوج فعالیت دزدان دریایی در سال ۲۰۱۱، عمدتا به دلیل همراهی گشت‌های دریایی یا گاردهای مسلح امن‌تر شده است. با وجود این هنوز لنج‌های کوچک‌تر با تدابیر امنیتی کمتر در معرض خطر ربوده شدن قرار دارند.

سازمان ماهیگیری امن که برای کاهش ماهیگیری غیرقانونی در اقیانوس هند و به ویژه سواحل سومالی فعالیت می کند، می گوید که ایران بزرگترین سهم را در ماهیگیری خارجی در آبهای سومالی دارد.