دومین نامه آیت‌الله خامنه‌ای به 'عموم جوانان در کشورهای غربی'

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، با نوشتن نامه ای خطاب به "عموم جوانان در کشورهای غربی"‌ از آنها خواست "بر مبنای یک شناخت درست و با ژرف‌بینی و استفاده از تجربه‌های ناگوار، بنیان‌های یک تعامل صحیح و شرافتمندانه را با جهان اسلام پی‌ریزی کنند".

دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای، یکشنبه ۸ آذر با انتشار این نامه به زبان های مختلف، انگیزه نوشتن آن را "حوادث تلخی که تروریسم کور در فرانسه رقم زد" عنوان کرده که اشاره ای به حملات دو هفته پیش پاریس است.

این، دومین نامه رهبر ایران از این نوع در کمتر از یک سال محسوب می شود. در بهمن ماه (ژانویه) گذشته هم، آقای خامنه ای به مناسبت حملات انجام شده به دفتر هفته نامه شارلی ابدو و چند مکان دیگر در پاریس، "به عموم جوانان در اروپا و آمریکای شمالی" نامه نوشته بود.

وی در نامه قبلی، از جوانان غربی خواسته بود "شناختی مستقیم و بی‌واسطه" از اسلام به دست بیاورند و این دین را "از طریق منابع اصیل و مآخذ دست اول آن بشناسند".

آیت الله خامنه ای در نامه جدید خود، وقایعی نظیر حملات مسلحانه پاریس را نتیجه سیاست های کشورهای غربی دانسته و این کشورها را به خاطر در پیش گرفتن "معیارهای دوگانه" در برخورد با چنین وقایعی تخطئه کرده است.

توضیح تصویر،

پنجاه کلمه‌ای که در نامه جدید آیت‌الله خامنه‌ای بیش از همه تکرار شده است

توضیح تصویر،

پنجاه کلمه پرکاربرد در نامه اول رهبر ایران به جوانان غربی

وی همچنین از کشورهای غربی به خاطر "تحقیر فرهنگ‌های غنی و اهانت به محترم‌ترین بخش‌های آنها" انتقاد کرده و "مولفه های اصلی" فرهنگ غرب را "پرخاشگری و بی‌بندوباری اخلاقی" دانسته است.

رهبر ایران در بخشی دیگر از نامه خود، خاستگاه گروه هایی مانند داعش را "یک تفکر افراطی و مطرود، آن‌ هم در دل یک قبیله‌ بدوی" معرفی کرده، توصیفی که به نظر می رسد برای اشاره به پیروان جریان سلفی در کشور عربستان سعودی مورد استفاده قرار گرفته است.

آیت الله خامنه ای در ادامه، با بیان اینکه "طبق اخبار رسیده، در برخی از کشورهای اروپایی مقرراتی وضع شده است که شهروندان را به جاسوسی علیه مسلمانان وا می‌دارد" گفته: "این رفتارها ظالمانه است و همه می‌دانیم که ظلم، خواه‌ناخواه خاصیت برگشت‌پذیری دارد."

در پی انتشار نخستین نامه رهبر جمهوری اسلامی خطاب به جوانان غربی، برخی رسانه های اصولگرای ایران رسانه های بین المللی را به "سانسور" هماهنگ این اظهارات متهم کرده و هدف از این کار را، کاهش تاثیرگذاری نامه آقای خامنه ای دانستند.