شمخانی اجرای برجام را منوط به 'بستن پرونده پی‌ام‌دی' دانست

حق نشر عکس shafaghna

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران تاکید کرد که "راه ادامه برجام بستن پرونده پی‌ام‌دی است". وی گفت که با توجه به دستورات آیت الله خامنه ای، "همه مسئولان جمهوری اسلامی ایران بر این باورند که همزمان نمی‌توان هم خدا را و هم خرما را خواست، یعنی هم برجام و هم نبستن پرونده پی‌ام‌دی را".

آقای شمخانی در سخنان خود در یکشنبه ۸ آذر، در عین حال یادآوری کرد که گزارش یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، که قرار است چند روز دیگر منتشر شود، "بسترساز قطعنامه شورای حکام خواهد بود" و "آنچه پرونده مسائل گذشته ایران را می‌بندد قطعنامه شورای حکام است".

آقای آمانو، سه روز پیش گفت که گزارش نهایی خود را درباره موضوعات گذشته و حال برنامه اتمی ایران (پی‌ام‌دی) در عرض یک هفته به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه می کند تا این شورا درباره آن تصمیم‌گیری کند. وی اعلام کرد که گزارش آژانس در مورد برنامه هسته ای ایران، بدون نتیجه‌گیری مشخص و قطعی است و "سیاه و سفید نخواهد بود".

اظهارات مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در ایران ابراز باعث نگرانی گسترده کسانی شد که این اظهارات را به معنی احتمال بسته نشدن پرونده "موضوعات گذشته و حال" برنامه اتمی ایران دانستند.

موضوعات گذشته و حال، که پیش از این آقای آمانو از آن با عنوان "ابعاد نظامی احتمالی برنامه هسته ای ایران (پی ام دی)" نام می برد، نزدیک به یک دهه است که باعث اختلاف تهران و آژانس بوده و سوءظن کشورهای غربی را به ماهیت برنامه اتمی ایران در گذشته برانگیخته است.

ایران و آژانس ساعاتی پیش از حصول توافق جامع هسته ای (برجام) در اوایل تابستان امسال، موفقت‌نامه ای برای حل و فصل موضوع پی ام دی امضا کردند که بر اساس آن قرار شد در برابر همکاری بیشتر تهران، این موضوع تا آخر سال جاری میلادی حل و فصل شود.

رهبر ایران از دولت حسن روحانی خواسته است تا پیش از حل و فصل نهایی موضوع ابعاد نظامی احتمالی، بازطراحی راکتور آب سنگین اراک و مبادله اورانیوم غنی شده با اورانیوم طبیعی، آغاز نشود. این دو اقدام از جمله تعهدات ایران و از شروط آغاز رفع تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا هستند.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، هشدار داده است که در صورت ایجاد مشکل در حل و فصل نهایی این پرونده، ایران اجرای برجام را متوقف خواهد کرد.