سخنگوی دولت ایران اظهارات اردوغان را نادرست و سئوال‌برانگیز خواند

حق نشر عکس ISNA

سخنگوی دولت ایران اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه در مورد هشدار به ایران را تکذیب کرده و آنها را نادرست و سئوال‌برانگیز خوانده است.

آقای اردوغان چند روز پیش به ادعای روسیه درباره خرید نفت داعش از سوی ترکیه اشاره کرده و گفته بود ادعاهای مشابهی "درباره پسر و دختر او" در این باره در رسانه‌های ایران مطرح شده است.

رئیس‌جمهوری ترکیه مدعی شده بود که در یک تماس تلفنی در این مورد به حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران هشدار داده که به توقف انتشار چنین ادعاهایی علیه خانواده او در ایران منجر شده است.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ایران، امروز سه‌شنبه ۱۷ آذر در جمع خبرنگاران گفت که رئیس‌جمهوری ترکیه، "اگر ادعای تهدید و هشدار علیه ایران را مطرح کرده، بداند که وزیر خارجه ایران به بالاتر از وی گفت که هیچ‌وقت یک ایرانی را تهدید نکند. بالاتر از اینها هم نتوانستند ما را تهدید کنند."

آقای نوبخت افزوده است: "این سوال برانگیز است که مشاوران آقای اردوغان چه مشاوره‌ای به ایشان می‌دهند؟ ترکیه امروز هم با عراق درگیر است هم با روسیه و هم با سوریه و در این معضلات می‌خواهند ایران را هم اضافه کنند. این فرافکنی است که مشکلات آنها را بیشتر می‌کند."

به دنبال اظهارات آقای اردوغان، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران خواهان "پرهیز از ماجراجویی و مسئولیت‌پذیری در اتخاذ مواضع سیاسی" از سوی کشورهای همسایه شد.

وزارت دفاع روسیه هفته پیش رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و خانواده‌اش را متهم کرد که به طور مستقیم در صادرات غیرقانونی نفت از مناطق تحت کنترل نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در سوریه مشارکت دارند.

ترکیه این اتهام را رد کرده و متقابلا روسیه را به تجارت نفتی با این گروه متهم ساخته است.

مطالب مرتبط