عراقچی: پیش‌نویس قطعنامه شورای حکام پرونده ابهامات فعالیت‌های ایران را می‌بندد

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و مسئول پیگیری اجرای توافق جامع اتمی با قدرت‌های جهانی می‌گوید که گروه ۱+۵ پیش‌نویس قطعنامه‌ای را پس از مشورت با ایران به شورای حکام داده‌اند که پرونده ابهامات فعالیت‌های هسته‌ای ایران را می‌بندد.

آقای عراقچی امروز سه شنبه ۱۷ آذر (۸ دسامبر) به تلویزیون ایران گفت که این پیش‌نویس همچنین دستور کار آژانس را از اجرای قطعنامه های شش گانه شورای امنیت علیه ایران به اجرای توافق جامع اتمی یا برجام تغییر می‌دهد و ۱۲ قطعنامه پیشین شورای حکام علیه ایران را لغو می کند.

نمایندگان کشورهای گروه ۱+۵ (شامل پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان) و آقای عراقچی دیروز در وین در مورد پیش نویس قطعنامه ای مشورت کردند که شورای حکام قرار است روز ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) در جلسه ای فوق العاده در مورد آن رأی گیری کند.

آقای عراقچی می گوید که نظرات ایران در این پیش نویس در نظر گرفته شده است.

ولادیمیر ورونکف، نماینده دائم روسیه در آژانس هم دیشب به خبرگزاری تاس گفته بود که ایران و گروه ۱+۵ در مورد این پیش نویس به توافق رسیده اند.

آقای ورونکف هم گفت که این پیش نویس بسته شدن عملی پرونده ابهامات فعالیت های اتمی ایران و آغاز مرحله اجرای توافق جامع را امکانپذیر می کند.

او افزود که بر اساس این پیش نویس، به آژانس مأموریت داده می شود که در گزارش های دوره ای سه ماهه، روند اجرای توافق جامع را به اعضا گزارش کند.

آقای ورونکف همچنین گفت که ایران و روسیه کار تبادل اورانیوم غنی شده ایران با اورانیوم طبیعی را، که در توافق جامع پیش بینی شده بود، تا پایان سال جاری میلادی تمام خواهند کرد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته گذشته در گزارش نهایی خود در مورد ابهامات برنامه پرونده اتمی ایران، اعلام کرد که ایران پیش از سال ۲۰۰۳ فعالیت‌های محدود اما سازماندهی شده‌ای در مورد یک برنامه تسلیحات اتمی داشته که بعضی از آنها تا سال ۲۰۰۹ هم ادامه یافته، اما نشانه قابل اعتنایی از ادامه یافتن این فعالیت‌ها پس از سال ۲۰۰۹ وجود ندارد.

در بخشی از این گزارش آمده بود که ایران پیش از سال ۲۰۰۳ تأسیسات مناسب برای انجام فعالیت های مرتبط با یک برنامه تسلیحات اتمی را داشته و رشته فعالیت هایی مرتبط با یک دستگاه انفجاری اتمی به صورت سازماندهی شده انجام داده، اما "ارزیابی آژانس این است که این فعالیت ها از سطح مطالعات علمی، امکان سنجی و کسب توانایی های تکنولوژیک مشخص فراتر نرفته است".