دفتر اژه‌ای: پس از انتشار خبر خاتمی از دعایی تعهد گرفته‌ایم

محمود دعایی بیش از سه دهه است که رئیس موسسه اطلاعات است
توضیح تصویر،

محمود دعایی بیش از سه دهه است که رئیس موسسه اطلاعات است

دفتر غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران، اعلام کرده است که محمود دعایی، مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، به دنبال انتشار عکس و خبر محمد خاتمی به دادسرای ویژه روحانیت احضار شده و از او تعهدنامه‌ای گرفته شده است.

این درحالی است که خود محمود دعایی تاکید کرده است که محدودیت در انتشار اخبار مربوط به محمد خاتمی را نمی‌پذیرد.

خبرگزاری فارس به نقل از دفتر آقای اژه‌ای نوشته است: "موضوع حضور حجت الاسلام دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات در دادسرای ویژه روحانیت تهران، تحقیق از نامبرده و اخذ تعهدنامه از وی صحت دارد."

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه هم این خبر را تایید کرده است.

روز دوشنبه اعلام شد که به خاطر انتشار عکس و خبری درباره محمد خاتمی در روزنامه اطلاعات، علیه محمود دعایی اعلام جرم شده است. با این حال آقای دعایی دیروز گفت که اخبار منتشرشده درباره احضار او به دادسرای روحانیت صحت ندارد و روزنامه اطلاعات همچنان اخبار مربوط به محمد خاتمی را منتشر خواهد کرد.

روزنامه اطلاعات روز سه‌شنبه نیز خبر دیگری درباره محمد خاتمی منتشر کرد.

توضیح تصویر،

روزنامه اطلاعات روز دوشنبه خبر و عکس محمد خاتمی را منتشر کرد

با این حال دفتر سخنگوی قوه قضاییه می‌گوید محمود دعایی در این باره "تعهدنامه" داده است. پیش از نیز از قول مقام‌های قضایی نوشته شده بود که "دستور دادستان تهران در منع انتشار تصویر و اظهارات رئیس جمهور دوره اصلاحات کماکان به قوت خود باقی است."

دفتر آقای اژه‌ای در حالی بر گرفتن تعهدنامه از محمود دعایی تاکید کرده که آقای دعایی امروز در یادداشتی خطاب به حسن روحانی گفته است که پیشتر به دادستان تهران گفته که ممنوعیت انتشار اخبار آقای خاتمی "سلیقه‌ای" است و روزنامه اطلاعات آن را نمی‌پذیرد.

آقای دعایی از آقای روحانی خواسته است که با رئیس قوه قضاییه تماس بگیرد و به این روند پایان بدهد.

بیشتر رسانه‌های ایرانی از عکس و اسم محمد خاتمی استفاده نمی‌کنند و با عنوان "رئیس دولت اصلاحات" به او اشاره می‌کنند. سال گذشته غلامحسین محسنی اژه‌ای اعلام کرد که انتشار نام و عکس محمد خاتمی ممنوع است.

با وجود اینکه محمد خاتمی پس از انتخابات ١٣٨٨ نقشی در رهبری اعتراضات نداشت و برای آرام کردن فضای سیاسی تلاش می‌کرد، هواداران تندرو آیت‌الله علی خامنه‌ای از او در کنار میرحسین موسوی و مهدی کروبی به عنوان "سران فتنه" یاد می‌کنند و خواهان اعمال محدودیت‌هایی مشابه آنها بر آقای خاتمی هستند.

میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی نزدیک به پنج سال است که در حبس خانگی به سر می‌برند. آقای کروبی به تازگی به خاطر شکستگی پا جراحی شده است.

با وجود محدودیت‌هایی که معمولا در انتشار اخبار مربوط به رهبران معترضان وجود دارد، به گزارش عصر ایران رادیو جوان صدا و سیما، روز گذشته خبر عیادت حسین فریدون از مهدی کروبی را بدون استفاده از القابی چون "سران فتنه" پوشش داد.