ایران خواهان تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در مورد حمله به شیعیان نیجریه شد

حسن روحانی حق نشر عکس AP

رئیس‌جمهور ایران در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهور نیجریه از وضعیت شیعیان آسیب دیده در حمله اخیر ارتش و سرنوشت رهبر شیعیان نیجریه پرسیده و خواهان تشکیل کمیته حقیقت‌یاب در مورد این حادثه شده است.

دفتر رئیس‌جمهور ایران گزارش داده که حسن روحانی امروز سه‌شنبه ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) در گفت و گو با محمد بوهاری، همتای نیجریه‌ای خود، برای ارائه کمک و "به ویژه اعزام تیم‌های پزشکی برای مداوای مجروحان" اعلام آمادگی کرد.

او گفت که "عده‌ای" به دنبال ایجاد اختلاف میان مسلمانان هستند و نباید اجازه داد اختلافات جزئی به اختلافات عمیق تبدیل شود.

ارتش نیجریه روز شنبه ۱۲ دسامبر به محل اقامت ابراهیم زکزاکی، رهبر "جنبش اسلامی نیجریه" و اعضای این گروه شیعه در شهر زاریا حمله کرد.

گروه "جنبش اسلامی نیجریه" می‌گوید که حملات ارتش به اعضای این گروه دو روز ادامه داشته و به کشته شدن تعداد زیادی از آنها و بازداشت آقای زکزاکی انجامیده است.

رسانه‌های محلی از کشته شدن ده‌ها نفر از اعضای این جنبش خبر داده‌اند، اما این گروه در بیانیه‌ای تعداد کشته‌ها را صدها نفر اعلام کرده است.

جنبش اسلامی نیجریه می‌گوید که همسر و پسر شیخ زکزاکی هم در میان کشته‌شدگان هستند.

ارتش نیجریه دلیل حمله به این گروه را تلاش اعضای جنبش اسلامی برای سوءقصد به جان فرمانده ارتش نیجریه عنوان کرده است، اما جنبش اسلامی نیجریه این اتهام را به شدت تکذیب می‌کند.

پایگاه خبری دفتر رئیس‌جمهور ایران نوشته است که آقای بوهاری به آقای روحانی گفته است: "دستور داده‌ام گزارشی دقیق از این حادثه تهیه شود و خواسته‌ام تا مقامات استان نسبت به آن واکنش نشان دهند، همه تلاش خود را برای حفظ آرامش به کار خواهیم گرفت و در خصوص این حادثه با کسانی که کوتاهی کرده باشند، برخورد خواهد شد".

در واکنش به وقایع نیجریه، علی لاریجانی رئیس مجلس ایران نیز در نامه ای به یاکوبو دوگارا رئیس مجلس نیجریه، کشته شدن شیعیان را محکوم کرده و خواستار آزادی ابراهیم زکازکی و "مجازات عاملان" برخوردهای اخیر آن کشور شده است.

در واکنش هایی جداگانه، امروز عده ای در مقابل سفارت نیجریه در تهران تظاهرات کردند و در مشهد هم تجمعی اعتراض آمیز در برابر ساختمان نمایندگی کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان برگزار شد.

در عکس هایی که خبرگزاری ها از تجمع مشهد منتشر کرده اند، تعدادی از شهروندان آفریقایی مقیم این شهر هم دیده می شوند.