یک نفر در اعتراض به شرایط استخدام پالایشگاهی در بهبهان کشته شد

حق نشر عکس non

اعتراض اهالی روستایی در خوزستان به شرایط استخدامی پالایشگاهی در نزدیکی این روستا، به درگیری آنها با پلیس ایران و کشته شدن یک نفر منجر شده است. دو نفر هم در این درگیری زخمی شده‌‎اند.

ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران، می‌گوید اهالی روستای شهرویی به این اعتراض داشته‌اند که کارگران پالایشگاه گاز بیدبلند ٢ از این روستا استخدام نشده‌اند. آنها برای نشان دادن اعتراض خود جاده منتهی به پالایشگاه را بستند.

به گفته حسین ملک خدایی، فرماندار بهبهان، پس از آن که نیروهای پلیس برای باز کردن جاده فرستاده شدند معترضان به سوی ماموران تیراندازی کردند.

فرماندار بهبهان گفته است: "در این حادثه، یکی از اهالی روستا کشته شده و دو نفر نیز مجروح شدند. هم اکنون آرامش در منطقه حاکم است و تعدادی از مسببان این حادثه نیز دستگیر شدند."

حق نشر عکس Shana

طرح ساخت پالایشگاه گاز بیدبلند ٢ از سال ١٣٨٠ تصویب شده و برآورد می‌شود که برای اجرای این طرح به حدود ٣ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داشته باشد. بنا بوده که این پروژه در اواسط دهه ١٣٨٠ به بهره‌برداری برسد، با این حال روند پیشرفت آن کند بوده و در مقاطعی متوقف شده است.

فرماندار بهبهان در توضیح این مساله به ایرنا گفته است: "طرح ساخت پالایشگاه بیدبلند ۲ که در دولت‌های قبلی تصویب شده بود به دلیل اختلاس بزرگ بانکی در بانک صادرات که تامین کننده اصلی منابع مالی این پالایشگاه بود وارد مرحله اجرا نشد."

آقای ملک خدایی اظهار امیدواری کرده که با راه‌اندازی این پالایشگاه ۶ هزار نفر در آن مشغول به کار شوند.

او اعتراض اهالی روستای شهرویی را "غیرمنطقی" خوانده و گفته: "روستایی که تنها یک درصد جمعیت شهرستان را داراست تا کنون ۱۶.۵ درصد استخدام‌های پالایشگاه یاد شده را به خود اختصاص داده است و این در حالی است که بقیه ساکنان روستایی و شهری بهبهان نیز حقی برای خود در این زمینه قائل هستند."

بنا به گزارش مرکز آمار ایران استان خوزستان در سال‌های اخیر یکی از هشت استان با بالاترین نرخ بیکاری در ایران بوده است.