شماری از نمایندگان آمریکا به محتوای نامه کری به ظریف اعتراض کردند

حق نشر عکس Getty
Image caption نمایندگان کنگره به کری هشدار داده‌اند که باید قانون جدید مربوط به روادید ورود به آمریکا در مورد سفر به ایران نیز کاملا اجرا شود

شماری از نمایندگان کنگره آمریکا از نامه وزیر خارجه آن کشور به وزیر خارجه ایران در مورد قانون جدید محدودیت صدور روادید آمریکا برای ایرانیان و بازدیدکنندگان از ایران به شدت انتقاد کرده‌اند.

بیست تن از اعضای مجلس نمایندگان ایالات متحده ازجمله اعضای و روسای چند کمیسیون مهم این مجلس، در نامه‌ای به جان کری، وزیر خارجه، اظهارات او در مورد یافتن راه‌هایی به منظور جلوگیری از تاثیرمنفی قانون جدید محدودیت صدور روادید بر ایران را غیرقابل قبول خوانده‌اند. روز گذشته، اعلام شد که آقای کری در نامه ای به محمدجواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، وعده داده است که دولت ایالات متحده با استفاده از امکاناتی که در اختیار دارد اجازه نخواهد داد قانون جدید به منافع اقتصادی ایران زیان بزند.

امضاکنندگان نامه با اشاره به وعده آقای کری، گفته‌اند که "ما مخالفت شدید خود را با تعهد شما برای الغای مصوبه اصلاحی اخیر راجع به برنامه لغو روادید ابراز می‌داریم که مشخصا در صدد بوده است افرادی که طی پنج سال گذشته به ایران سفر کرده‌اند مشمول این قانون قرار دهد." آنان افزوده‌اند که هدف از تصویب این قانون، حفظ "حق سفر مشروع" به ایالات متحده با استفاده از برنامه لغو روادید و همزمان، اطمینان از این بوده است که کسانی که ممکن است تهدیدی را متوجه امنیت ایالات متحده کنند قبل از سفر به این کشور کاملا مورد بررسی قرار گیرند.

این گروه از نمایندگان تاکید کرده‌اند که قانون فوق قطعا شامل سفر به کشوری می‌شود که طبق قوانین مصوب کنگره و مقررات مرتبط با آنها "به عنوان کشوری شناخته شده که دولت آن مکررا از اقدامات تروریسم بین‌المللی حمایت به عمل آورده است."

در این نامه آمده است که از نظر ایالات متحده، ایران همچنان "از دولت‌های اصلی حامی تروریسم" در جهان محسوب می‌شود و قانون جدید که با حمایت هر دو حزب ار تصویب کنگره گذشت و در روز ١٨ دسامبر به امضای رئیس جمهوری رسید مقرر می‌کند که کسانی که به این قبیل کشورها سفر کنند نمی‌توانند از تسهیلات لغو روادید سفر به ایالات متحده برخوردار شوند بلکه باید مانند اتباع کشورهای دیگر جهان، پیش از سفر به ایالات متحده، ویزای ورود به این کشور را اخذ کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption قانون جدید در پی حمله خونین مظنونان به ارتباط با اسلامگرایان افراطی در آمریکا تهیه و تصویب شد

نویسندگان نامه گفته‌اند که توجیه مشروعی برای مستثنی کردن ایران از یک قانون ضد تروریستی و امنیتی وجود ندارد و افزوده‌اند که این قانون مشخصا به نحوی تدوین شده که شامل ایران نیز بشود. به گفته آنان "ایران از حق وتوی اقدامات امنیتی ایالات متحده برخوردار نیست" و در نتیجه لازم است که دولت ایالات متحده این قانون را به طور کامل اجرا کند بی آنکه ملاحظات خاصی را برای ایران منظور دارد.

آنان افزوده اند که باورکردنی نیست که دولت آمریکا اجازه دهد نگرانی ایرانیان در مورد تاثیر قانون جدید بر امور بازرگانی آنان "بر اجرای قانونی در ایالات متحده تفوق یابد که به منظور حفاظت از مردم آمریکا در برابر تروریسم تصویب شده است."

قانون جدید محدودیت ویزا که با هدف جلوگیری از ورود و اقدامات خرابکارانه طرفداران گروه‌های اسلامگرا در آمریکا تصویب شده، مقرر می‌کند که شهروندان سی و هشت کشور عمدتا اروپایی در صورت سفر به عراق، سوریه، سودان و ایران طی پنج سال گذشته از شمول توافقنامه لغو روادید ورود به آمریکا خارج می‌شوند. این قانون براساس طرح کنگره آمریکا و پس از آن تهیه و تصویب شد که عملیات مسلحانه یک زن و مرد مظنون به ارتباط یا هواداری از گروه‌های اسلامگرا در ایالت کالیفرنیا تلفاتی برجای گذاشت.

به نظر می رسد که در این طرح، دو کشور عراق و سوریه به دلیل احتمال ارتباط مسافران با اسلامگرایان فعال در این دو کشور در قانون فوق منظور شده‌اند. دو کشور مسلمان جمهوری اسلامی ایران و سودان هم، که در کنار سوریه، حکومت‌هایشان در فهرست "کشورهای حامی تروریسم" قرار دارد در این قانون ذکر شده‌اند. این فهرست توسط وزارت خارجه ایالات متحده تهیه شده و در حال حاضر شامل دولت‌های سوریه (از سال ١٩٧٩)، جمهوری اسلامی ایران (از سال ١٩٨٤) و سودان (از سال ١٩٩٣) است. تا سال جاری، کوبا نیز در فهرست جای داشت.

مقامات جمهوری اسلامی نگران آن هستند که شهروندان اروپایی، به ویژه بازرگانان و نمایندگان شرکت‌های عمده، از بیم اینکه سفر بعدی آنان به آمریکا با مشکل مواجه شود از سفرهای کاری به ایران چشم پوشی کنند و به این ترتیب، این قانون مانع از گسترش روابط تجاری ایران و کشورهای ثالث شود. این قانون مشخصا علیه ایران و در ارتباط با برنامه‌های هسته‌ای این کشور تصویب نشده، اما مقامات و برخی ناظران در جمهوری اسلامی آن را با تعهدات ایالات متحده در چارچوب توافق هسته‌ای در مورد خودداری از وضع تحریم‌های جدید علیه ایران مغایر می‌دانند.

مطالب مرتبط