عربستان: به سفارت ایران در صنعا 'حمله هوایی نشده است'

حق نشر عکس Getty
Image caption ایران از خسارت به ساختمان سفارت خبر داده است

در پی ادعای ایران مبنی بر "اصابت راکت به نزدیکی سفارت" این کشور در صنعا، پایتخت یمن، عربستان انجام چنین حمله هوایی را تکذیب کرده است.

روز پنجشنبه (هفتم ژانویه- هفدهم دی) ایران اعلام کرد که هواپیماهای نظامی عربستان سعودی به سوی ساختمان سفارتخانه ایران در صنعا، پایتخت یمن، راکت پرتاب کرده و باعث وارد شدن خسارت به این ساختمان و زخمی شدن شماری از نیروهای محافظ آن شده‌اند.

اما ستاد هماهنگی نیروهای ائتلاف یمن به رهبری عربستان گفته است که "حمله هوایی در نزدیکی ساختمان سفارت ایران در صنعا صورت نگرفته است." به گفته این ستاد: ""ادعای ایران در مورد حمله هوایی به سفارت این کشور یا در نزدیکی سفارت این کشور، صحت ندارد و ساختمان این سفارتخانه در صنعا سالم است."

شاهدان عینی و ساکنان شهر صنعا هم پیش‌تر به رسانه‌ها گفته بودند که آنها آسیبی در ساختمان سفارت ایران در صنعا مشاهده نکرده‌اند.

همچنین، وزارت خارجه دولت یمن با صدور بیانیه‌ای گفته است که از آنجا که شهر صنعا، پایتخت، "در اشغال نیروهای حوثی است" مسئولیت حفاظت از امکان دیپلماتیک نیز بر عهده این نیروهاست و در مورد آسیب احتمالی به سفارت‌های خارجی باید پاسخگو باشند.

ساعاتی پیش امیر عبداللهیان، معاون عربی آفریقایی وزارت خارجه ایران، گفته بود: "گزارش رسمی در مورد جزئیات حمله موشکی عربستان به سفارت ایران در صنعا تا ساعاتی دیگر به سازمان ملل ارائه خواهد شد."

معاون وزارت خارجه ایران همچنین درباره قطع رابطه عربستان و چند کشور دیگر با ایران گفته است: "متاسفیم که عربستان سعودی یک اقدام سهوی را که تعداد اندکی در مقابل سفارت این کشور در ایران انجام داده‌اند، تبدیل به یک جنجال سیاسی کرده است."

صبح پنجشنبه، ایران اعلام کرد که هواپیماهای نظامی عربستان سعودی به سوی ساختمان سفارتخانه ایران در صنعا، پایتخت یمن، موشک پرتاب کرده و باعث وارد شدن خسارت به این ساختمان و زخمی شدن شماری از نیروهای محافظ آن شده‌اند.

+اتهام حمله عربستان به سفارت ایران در یمن

+قطع رابطه سومالی با ایران

+سابقه درگیری هوایی عربستان سعودی و ایران

+تنش ایران و عربستان و یارگیری‌ها در منطقه

حق نشر عکس Getty
Image caption هواپیماهای نظامی عربستان سعودی به عنوان "بخشی از نیروهای ائتلاف" در عملیات حمایت از نیروهای دولتی یمن شرکت دارند

'حمله به سفارت ایران'

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) امروز سخنگوی وزارت خارحه ایران گفت: "این اقدام آگاهانه و عامدانه دولت عربستان نقض همه کنوانسیون ها و قواعد حقوقی بین‌المللی در زمینه حفاظت از امنیت و مصونیت اماکن دیپلماتیک در همه وضعیت‌ها بوده و مسئولیت این اقدام و همچنین جبران خسارت های وارده به ساختمان و جراحات وارده به تعدادی از کارکنان سفارت برعهده دولت عربستان است."

پیشتر، برخی منابع غیررسمی از اصابت بمب یا ترکش بمب به این ساختمان خبر داده بودند اما این خبرها تایید نشده بود. گزارش‌های خبری حاکی از آن است که از بامداد روز پنجشنبه، بخش‌هایی از شهر صنعا شاهد حملات سنگین هوایی به مواضع حوثی‌های مخالف دولت یمن بوده است.

سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان گفته است که درباره اظهارات سخنگوی وزارت خارجه ایران تحقیق خواهد شد. در عین حال، خبرنگار آسوشیتدپرس در صنعا گفته است که اثری از حمله هوایی در نزدیکی سفارت ایران یا خسارت به ساختمان آن مشاهده نمی‌شود.

چندی پیش هم مقامات جمهوری اسلامی از اصابت موشک‌های شلیک شده توسط هواپیماهای ائتلاف به رهبری عربستان در نزدیکی سفارتخانه خود در صنعا خبر داده و در این مورد به دولت عربستان اعتراض کرده بودند.

اظهارات روز پنجشنبه سخنگوی وزارت خارجه ایران در حالی منتشر می‌شود که طی روزهای اخیر، حمله تظاهرکنندگان به اماکن دیپلماتیک عربستان سعودی در مشهد و تهران باعث قطع روابط دو کشور شده است. مقامات سعودی دولت ایران را در مورد این حمله مسئول دانسته‌اند.

از زمان استقرار جمهوری اسلامی در ایران، روابط حکومت روحانیون شیعه در این کشور با خانواده سلطنتی وهابی در عربستان معمولا سرد و در مواردی تیره بوده است. طی چند سال اخیر، رقابت عقیدتی و موضعگیری‌‌‌های متفاوت و متعارض دو کشور در مورد وضعیت عراق، جنگ داخلی سوریه، ناآرامی سیاسی بحرین و اخیرا، جنگ بین شبه‌نظامیان حوثی و نیروهای طرفدار دولت یمن این روابط را تیره‌‌تر کرده است.

از ماه مارس سال گذشته، عربستان سعودی در راس یک ائتلاف منطقه‌ای متشکل از شماری از کشورهای عرب و مسلمان عملیات هوایی در حمایت از نیروهای دولتی یمن را آغاز کرد.

حتی تا قبل از حادثه حمله به سفارت عربستان سعودی نیز مقامات و رسانه‌های دولتی جمهوری اسلامی به صراحت دولت سعودی را به خاطر مداخله نظامی در جنگ یمن مورد انتقاد قرار داده و گزارش‌های متعددی از تلفات غیرنظامی حملات هوایی ائتلاف منتشر می کردند.

حق نشر عکس EPA
Image caption عکسی مربوط به ششم ژانویه، از حمله هوایی عربستان سعودی در صنعا. طبق گزارش ها دور تازه ای از این حملات علیه مواضع حوثی ها از سر گرفته است.

مقامات جمهوری اسلامی تصمیم عربستان سعودی به قطع روابط سیاسی و اقتصادی با ایران را محکوم دانسته‌اند.

مطالب مرتبط