مدیر روزنامه کیهان: مصلحت نیست اجتهاد حسن خمینی بدون آزمون احراز شود

حق نشر عکس TASNIM
Image caption حسن خمینی برای شرکت در رقابت های انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام کرده است

حسین شریعتمداری، نماینده آیت الله علی خامنه ای در موسسه کیهان و مدیر این روزنامه گفته است که "مصلحت نیست" اجتهاد حسن خمینی، نوه آیت الله روح الله خمینی که برای نامزدی در انتخابات مجلس خبرگان ثبت نام کرده، خارج از آزمون شورای نگهبان احزار شود.

آقای شریعتمداری امروز ۱۹ دی ماه (۹ ژانویه) در یادداشتی در روزنامه کیهان نوشته است این اقدام "می‌تواند این توهم را در افکار عمومی پدید آورد که شورای محترم نگهبان برای فرزند یادگار امام استثنا قائل شده حال آن که توهم استثنا با ساحت مقدس امام راحل و بینش و منش آن بزرگوار همخوانی ندارد."

پیش از این علی خمینی، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران گفته بود که از برادرش حسن خمینی، برای شرکت در آزمون اجتهاد برای حضور در رقابت های انتخابات مجلس خبرگان رهبری دعوت نشده بود اما سام سوادکوهی، عضو حقوقدان شورای نگهبان به سایت خبرآنلاین گفته است که از آقای خمینی برای آزمون دعوت شده بود.

خبرگزاری های نزدیک به جناج اصولگرا در ایران به نقل از "مسئولان شورای نگهبان" گفته اند که عدم شرکت داوطلبان در آزمون اجتهاد به منزله انصراف از نامزدی تلقی می شود. با این همه نجات الله ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان گفته بنا بر اعلام نظر محمد مؤمن، از فقهای شورای نگهبان، "ممکن است داوطلبی که در آزمون شرکت نکرده است، شرایط اجتهادش محرز شود و بتواند در ادامه مسیر انتخابات حضور داشته باشد."

مدیر روزنامه کیهان امروز نوشته است "یکی از اعضای برجسته هیئت رئیسه مجلس خبرگان در تماس با فرزند محترم یادگار امام از وی برای حضور در آزمون دعوت کرده است و حال آن که این تماس برای سایر نامزدهای خبرگان وجود نداشته است."

داشتن اجتهاد یکی از شروط اصلی برای نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان است. بر اساس قانون انتخابات مجلس خبرگان، فقط اعضای فعلی این مجلس، کسانی که در آزمون های پیشین اجتهاد شورای نگهبان قبول شده اند و یا کسانی که رهبر جمهوری اسلامی صراحتا یا ضمنا اجتهاد آنان را تائید کرده است، نیاز به شرکت در آزمون جدید ندارند. انتخابات مجلس خبرگان قرار است روز هفتم اسفند برگزار شود.