خارج شدن قلب راکتور اراک تکذیب شد

Image caption بازطراحی نیروگاه آب سنگین اراک بخشی از توافق جامع اتمی است

در پی انتشار گزارشی در ایران دایر بر تخلیه قلب راکتور اراک، یک مقام سازمان انرژی اتمی ایران چنین تغییراتی را تکذیب کرده است.

خبرگزاری فارس روز دوشنبه از قول منابع مطلعی که از آنها نام نبرد گزارش داد که قلب راکتور اراک خارج شده و حفره های آن با سیمان پر شده است.

اما به گزارش "باشگاه خبرنگاران جوان" وابسته به صدا و سیما، اصغر زارعان، معاون سازمان انرژی اتمی، گفته است که "غیر از مبادله سوخت غنی شده هنوز هیچ کدام از اقدامات عملی ایران در فردو، نطنز و اراک طبق برجام به پایان نهایی خود نرسیده است."

آقای زارعان گفت: "در مورد اقدامات ایران بر روی کالندریای اراک باید ابتدا قرارداد بازطراحی راکتور میان ایران و چین نهایی و امضا شود و بعد از آن کالندریا خارج شده و بتن ریزی صورت می گیرد."

او اضافه کرد: "البته یک سری اقدامات اولیه صورت گرفته اما کالندریا بر خلاف آنچه در برخی اخبار گفته شده هنوز از قلب راکتور خارج نشده است زیرا اگر قبل از قرارداد نهایی کالندریا را خارج کنیم بدون تضمین لازم خواهد بود و کار عاقلانه ای نیست."

آقای زارعان همچنین گفت که "اقدامات ایران طبق متن برجام در حال نهایی شدن است و شمارش معکوس آغاز شده و طی چند روز آینده این اقدامات به پایان می رسد که در روز پایان اقدامات با تأیید بازرسان آژانس اجرای برجام آغاز خواهد شد."

اصلاح راکتور آب سنگین اراک یکی از موارد اختلاف بر سر برنامه اتمی ایران بود. اما براساس توافق ایران و قدرت ها، موسوم به برجام، قرار شد ایران طوری راکتور را بازسازی کند که قابلیت تولید مواد قابل استفاده در بمب اتمی را نداشته باشد.

ایران هرگونه تلاش برای ساخت مواد برای استفاده در سلاح های اتمی را تکذیب می کند و می گوید که نیروگاه ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک برای تولید ایزوتوپ های پزشکی از جمله برای درمان سرطان طراحی شده بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه گفت ایران تقریبا به همه تعهداتش در قبال توافق اتمی عمل کرده، و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار داشت که هرچند تاریخ دقیق رفع تحریم های ایران مشخص نیست اما می تواند خیلی زود از راه برسد.