روزنامه های صبح تهران: دیپلماسی قایق ها

ماجرای آزادی تفنگداران دریایی آمریکا از سوی سپاه پاسداران موضوع اصلی گزارشها و تصاویر امروز صبح (پنجشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۴)، روزنامه های پایتخت است.

کیهان: واشنگتن عذرخواهی کرد

کیهان با قلم قرمز در صفحه اول تیتر زده که «تفنگداران بازداشتی پس از عذرخواهی آمریکا آزاد شدند.» به گزارش این روزنامه، ورود تفنگداران آمریکایی آن هم در شرایطی که چند روز دیگر برجام به احتمال زیاد اجرایی خواهد شد این گمانه زنی را ایجاد کرده که آمریکا به دنبال تست واکنش ایران است و بازداشت تفنگداران متجاوز آمریکایی هم نشان داد که جمهوری اسلامی در حراست از امنیت ملی و تمامیت ارضی خود تعارف نداشته و قاطعانه برخورد می کند.

به نوشته کیهان، دستگیری ملوانان آمریکایی هم شیخ نشین های خلیج فارس را که این روزها به دنبال نمایش مقابل ایران هستند و هم رئیس جمهوری آمریکا را که در نطق سالانه اش گفته بود؛ هیچ کس جرات برخورد با کشورش را ندارد، تحقیر کرد.

جوان: تفنگدارهای عذرخواستند

جوان، روزنامه سپاه پاسداران در صفحه اول خود تیتر زده که «تفنگدارها عذر خواستند و رهاسازی شدند.» محمدجواد اخوان هم در سرمقاله این روزنامه با عنوان: «عزت بری گذرنامه ایرانی یا آمریکایی»، نوشته که پیگیری های مکرر آمریکایی ها یا هر عامل احتمالی دیگر، همچون انعطاف دیپلماسی لبخند، بالاخره به نتیجه می رسد و تفنگداران نظامی با رافت طرف ایرانی رها می شوند.

نویسنده مقاله جوان با مقایسه این موضوع و ماجرای مرگبار مراسم حج و در عین حال انتقاد از دولت، پرسیده که آیا مزایای دیپلماسی لبخند تنها شامل نظامیان متجاوز آمریکایی می شود و یا می توان به امید روزی بود که دارندگان گذرنامه ایرانی نیز از مزایای آن برخوردار شوند؟

دیپلماسی قایقها

یوسف مولایی، در مقاله ای با عنوان «کار مثبت دستگاه دیپلماسی»، در روزنامه اعتماد نوشته، روشی که در آن مشکلات به وجود آمده معمولا به صورت مذاکره و بدون واسطه و میانجیگری و تنها از طریق دیپلماتیک حل می شود، به طور متناوب در حقوق بین الملل استفاده میشود. دیروز هم دستگاه دیپلماسی ایران با به کارگیری این ظرفیت بین المللی و به روش دیپلماتیک این موضوع را به پایان رساند که نه تنها مورد استقبال جامعه بین المللی قرار خواهد گرفت، بلکه کارنامه مثبتی برای ایران به ثبت خواهد رساند.

الیاس حضرتی، مدیرمسئول روزنامه اعتماد هم در همین شماره نوشته که ماجرای توقیف و آزادی قایق تفنگداران آمریکایی هرچند به ظاهر تنها طی ۲۱ ساعت خاتمه یافت، اما بی تردید در پس دقایق آن رازها و درس های بسیاری نهفته است.

نمایش تعقل در ماجرای شناورهای آمریکا

صادق زیباکلام در سرمقاله روزنامه شرق نوشته که با وجود برخی اختلاف نظرها، ماجرای شناورهای آمریکایی در کل نشان داد که در مواقع بحران علیه مسائل اساسی و تمامیت ارضی کشور که مرتبط با منافع و مصالح ملی است، هماهنگی، وحدت و اتفاق نظر میان ارکان تصمیم گیرنده در همه سطوح وجود دارد.

به نوشته این استاد علوم سیاسی دانشگاه، ارتباط مستقیم میان ایران و ایالات متحده نشان داد که در چنین مواقعی چگونه می تواند جلوی بسیاری از سوءتفاهم های احتمالی و بازیگران طرف های مجعول و مجهول را بگیرد. این مسئله پس از ماجرای سفارت عربستان در تهران هم در منطقی شدن موضع کاخ سفید تاثیر بسزایی داشت.

آقای زیباکلام در پایان سرمقاله روزنامه شرق نوشته که کاش در قبال برخورد با سفارت عربستان سعودی هم شاهد همین شیوه مدیریت ماجرا در داخل کشور بودیم. در آن صورت امروز عربستان همچنان بابت اقدام قرون وسطایی خود در اعدام یک منتقد غیرمسلح، باید به افکار عمومی جهان پاسخ میداد.

تقصیر کیست؟

محسن میرشمسی در روزنامه وطن امروز نوشته است که نه دولت روحانی، نه هواخواهان دولت، نمی توانند کاسه کوزه بحران پیش آمده در روابط دیپلماتیک و دومینوی قطع رابطه کشورهای عربی با ایران را بر سر آن چند نفری که به غلط به سفارت عربستان ریختند، بشکنند.

نویسنده مدعی شده که حمله به سفارت ۱۰ درصد بحران پیش آمده در روابط با دنباله روهای آل سعود را شامل می شود اما ۹۰ درصد بقیه معلول سیاست خارجی به شدت منفعلانه است و دولت مجالی برای شانه خالی کردن از زیر بار این مسوولیت ندارد.

به نوشته این مقاله دولت باید پاسخ دهد که آیا شورای تامین استان تهران پس از اعلام خبر اعدام نمر باقر نمر که کاسه صبر ملت ایران را سرریز کرد، جلسه ویژهای به منظور اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ و تامین امنیت سفارت عربستان برگزار کرده است؟

نگرانی عربستان از نزدیکی ایران و آمریکا

علی خرم در روزنامه آرمان نوشته که بعید است شکایت دولت از عاملان حمله به سفارت عربستان به نتیجه خاصی برسد و حتی اگر به نتیجه ای هم برسد باز تفکر تندروی از کشور رخت برنخواهد بست و باز هم در فرصت دیگری داستان تکرار می شود. مگر این که یک تصمیم جامع در تمام سطوح گرفته شود و همه همداستان باشند که جلوی این کارها را بگیرند تا مقصران و کسانی که سبقه چنین اقداماتی را دارند، تشویق نشده و دیگر کارشان را تکرار نکنند.

در همین حال این کارشناس مسایل بین الملل یادآوری کرده که اگر روابط ایران با آمریکا و اروپا خوب باشد، عربستان هیچ محلی از اعراب ندارد و حتی باعث خواهد شد که آن کشور به دلیل نقض حقوق بشر، کشتار زندانیان سیاسی و کشتار دسته جمعی در یمن محکوم شود. اما به نظر می رسد که مسئولان امر اراده ای برای بهبود و گسترش روابط با آمریکا ندارند.

بانکها و بابکها

حسین اسفندیار، پژوهشگر اقتصادی در روزنامه قانون نوشته که معضل به هم ریختگی و پریشانی نظام بانکی نه تنها از نظر حجم، حیطه و دامنه اثر بسیار گسترده تر از اختلاس های صورت گرفته و یا در حال وقوع است بلکه زمینه ساز و علل موجوده بسیاری از آن مفاسد اقتصادی نیز بوده، هست و خواهد بود.

به نوشته این مقاله حال این پرسش مطرح است که چه مناسباتی سبب ساز می شود تا بابکها برجسته و رسوا شوند اما بانکها که هزاران بابک این چنینی را در دامان خود می پرورانند و صدها بار بیشتر از آنها بر اقتصاد ضربه می زنند در پس نقاب و لعابها پنهان بمانند و ادامه حیات بدهند؟

آقای اسفندیار در ادامه نوشته که آیا زمان آن نرسیده تا عزمی جزم شود و با اصلاح ساختاری نظام بانکی و کشیدن نقاب از رخ مسببان نابسامانی های حوزه پولی و مالی هم خاطیان را به سبب کرده ها و ناکرده های ناحقشان مواخذه کرد و هم نظمی به این نظام بانکی بخشید؟

مطالب مرتبط