پیام ظریف به همتای تاجیکش برای 'رفع کدورت' بین تهران و دوشنبه

حق نشر عکس FARS

حجت الله فغانی، سفیر ایران در تاجیکستان، در دیدار با سراج الدین اصلف، وزیر خارجه این کشور، پیامی از محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران را به او سپرده که در آن بر گسترش روابط دو کشور تاکید شده است.

در هفته‌های اخیر بین تهران و دوشنبه تنش‌هایی به وجود آمده است.

طبق اطلاع سفارت ایران در تاجیکستان، این دیدار روز پنج شنبه ۲۴ دیماه صورت گرفته و در جریان آن آقای فغانی گزارشی از آخرین تحولات خلیج فارس و خاور میانه و نیز همکاری‌های دو کشور ارائه داده است.

آقای فغانی گفته است که ایران خواهان تنش با هیچ کشوری، به ویژه کشورهای اسلامی، نیست و به امنیت و آرامش و تحکیم وحدت ملی در تاجیکستان و همکاری برای جلوگیری از رشد افراط گرایی در منطقه علاقه مند است.

در اطلاعیه سفارت ایران در این زمینه آمده است: "ما همانگونه که در سال های گذشته و در شرایط سخت با هدف حفظ آرامش و وحدت در کنار ملت و دولت تاجیکستان بوده‌ایم، در شرایط حساس کنونی هم برای مقابله با رشد افراط گرایی در این کشور و کل منطقه آماده همکاری هستیم. همچنین همکاری‌های دو کشور در حوزه های اقتصادی، فرهنگی و علمی نیز در این نشست مورد بحث و بررسی قرار گرفت."

منابع وزارت خارجه تاجیکستان از ابراز نظر در این باره خودداری کردند. هیچ اطلاعیه‌ای هم در این باره در تارنمای وزارت خارجه منتشر نشده است. اما به نوشته تارنمای سفارت ایران، وزیر خارجه تاجیکستان هم در دیدار با سفیر ایران گقته که کشورش به داشتن "روابطی تاریخی و دوستانه" با ایران افتخار می کند.

بنا بر این گزارش آقای اصلف موفقیت‌های ایران در مذاکرات هسته‌ای را ستوده و ابراز امیدواری کرده است که "با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم‌ها که دستاورد بزرگی برای جمهوری اسلامی ایران و منطقه است"، روابط ایران و تاجیکستان در عرصه های اقتصادی رشد بیشتری یابد.

دیدار سفیر ایران با وزیر خارجه تاجیکستان و دادن پیام وزیر خارجه کشورش به سراج الدین اصلف در حالی است که اخیرا روابط تهران و دوشنبه در پی دعوت از محیی الدین کبیری، رهبر تبعیدی حزب ممنوع شده نهضت اسلامی تاجیکستان، به همایشی در تهران، به تیرگی مناسبات دو کشور منجر شده است.

در پی این رویداد وزارت خارجه تاجیکستان سفیر ایران را احضار کرد و یادداشتی اعتراضی به او سپرد. مقامات ایرانی تا حال به این اعتراض هیچ واکنشی نکرده اند، ولی دو روز قبل مجلس شورای اسلامی ایران کلیات موافقت نامه ای‌امنیتی بین وزارتهای امور داخلی دو کشور را به تصویب رساند.

مبارزه مشترک با تروریسم و افراظ گرایی و جرایم سازمان یافته بین المللی از محورهای اصلی این موافقت نامه است. تحلیلگران می گویند دیدار سفیر ایران با وزیر خارجه تاجیکستان بعد از تصویب این سند نشانه ای از تلاشها برای رفع کدورت میان این دو کشور فارسی زبان است که مشترکات تاریخی و فرهنگی زیادی با هم دارند.

در عین حال روزنامه کیهان به تصویب این موافقت‌نامه پس از آنچه این روزنامه " اقدام گستاخانه و بی‌شرمانه تاجیکستان" خوانده، اعتراض کرده است.

مطالب مرتبط